Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home Aktywna Szkoła- Aktywny Uczeń

KOLEJNY SUKCES NASZEGO GIMNAZJUM
OTRZYMALIŚMY TYTUŁ – AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ

plakat-aktywna-szkola-

W I semestrze roku szkolnego 2014/2015 uczestniczyliśmy w ogólnopolskim konkursie „ Aktywna szkoła – Aktywny uczeń". Przez cztery miesiące realizowaliśmy zadania zgodnie z regulaminem konkursu. Od wielu lat w naszej szkole promujemy zdrowy styl życia oraz aktywny wypoczynek
i realizujemy różne programy promujące zdrowie. Tematyka zadań konkursowych była więc bliska naszym ideom, dlatego po krótkim zastanowieniu postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Organizowaliśmy konkursy, debaty, pogadanki dla uczniów i rodziców, wystawy, zajęcia sportowe oraz spotkania z osobami promującymi zdrowy styl życia. Uczniowie i nauczyciele z wielkim zaangażowaniem włączyli się w wykonywanie zadań co zakończyło się wspólnym sukcesem- uzyskaniem tytułu „ Aktywna szkoła – Aktywny uczeń".

                                                                                                                    Joanna Sypek

aktywna szkoła - aktywny uczeń


 

AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ KONKURSOWYCH 2014-2015

aktywna szkoła spr


Od września do stycznia nasze gimnazjum uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie „ Aktywna szkoła – aktywny uczeń" . Przez kilka miesięcy realizowaliśmy zadania zgodnie z regulaminem konkursu.
Uczniowie poznawali zasady prawidłowego żywienia, uczyli się komponować jadłospisy zgodnie z piramidą prawidłowego żywienia. We wszystkich klasach został przeprowadzony test na temat znajomości roli składników pokarmowych w codziennej diecie, a na podsumowanie tego tematu uczniowie wykonali piramidy zdrowego żywienia , prezentując swoje umiejętności plastyczne. Wśród uczniów, nauczycieli i rodziców zostały przeprowadzone ankiety na temat stosowania zasad zdrowego żywienia w codziennym życiu oraz aktywności fizycznej. Wyniki ankiet pokazały, że wśród dorosłych największym problemem jest znalezienie czasu na odrobinę ruchu, młodzież natomiast, pomimo ich znajomości, nie zawsze stosuje zasady zdrowego odżywiania na co dzień.
W grudniu gościliśmy w naszej szkole siatkarkę OzgeCemberci, która opowiedziała nam o swojej drodze do sukcesu, wyrzeczeniach sukcesach i porażkach.
Na lekcjach wychowawczych nauczyciele zrealizowali temat „ Wpływ osiągnięć technicznych XXI w. na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży". Uczniowie wykonali również bardzo ciekawe prace plastyczne na temat
„ Zdrowy i aktywny wypoczynek" oraz przygotowali gazetkę „ Czy zdrowo żyjemy?". Na korytarzu szkolnym zostały udostępnione materiały na temat „ ABC konsumenta"- wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z prawami konsumenta, dowiedzieć się , gdzie i jak szukać pomocy, kiedy kupimy wadliwy towar.
Na lekcjach wychowania fizycznego został przeprowadzony test sprawności fizycznej K. Zuchory. Niestety wyniki testu pokazały, że młodzież w naszej szkole jest średnio sprawna. Ponadto w listopadzie i grudniu uczniowie, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego prowadzili rozgrzewkę na początku zajęć. Tak prowadzone zajęcia zaktywowały również młodzież, która na co dzień unikała ćwiczeń.
Uczennice klasy III b przygotowały prezentację multimedialną na temat „ Zaburzenia stanu zdrowia związane z nieprawidłowym odżywianiem". Uświadomiły swoim koleżankom i kolegom, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z zaburzeń odżywiania. Przedstawiły przyczyny i skutki nadwagi, otyłości, anoreksji i bulimii oraz sposoby leczenia tych zaburzeń.
Ostatnie zadanie było skierowane do rodziców. Wychowawcy na zebraniach podsumowujących semestr przeprowadzili z rodzicami pogadankę na temat „ Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie i kondycję dziecka". Celem tego spotkania było uświadomienie rodzicom, że brak aktywności fizycznej i siedzenie godzinami przed telewizorem lub komputerem jest bardzo często przyczyną złych nawyków żywieniowych prowadzących do otyłości oraz niedostosowania społecznego, zaburzeń zachowanie i izolacji w grupie.
Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji zadań konkursowych przyczyniając się tym samym do wzrostu świadomości wśród młodzieży i ich rodziców na temat stosowania zasad zdrowego odżywiania w codziennym życiu i aktywnego spędzania czasu.
Najciekawsze prace uczniów realizowane w ramach konkursu dostępne w galerii.

                                                                                                                         Joanna Sypek


 

AKTYWNA SZKOŁA-AKTYWNY UCZEŃ
OZGE CEMBERCI w Gimnazjum Nr 1

ozge w gim1

8 grudnia gościliśmy w naszej szkole turecką rozgrywającą TauronBanimex MKS Dąbrowa Górnicza Ozge Cemberci.
Siatkarka spotkała się z młodzieżą w związku z promowaniem w naszym gimnazjum zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Uczniowie pytali gościa o przebieg jej kariery sportowej, tryb życia oraz czy bycie sportowcem i liczne sukcesy mają wpływ na rozwój osobowości i charakter człowieka. Ozge bardzo chętnie opowiadała o swojej karierze, sukcesach i porażkach, o ciągłej diecie obowiązującej sportowców, o swoich ulubionych daniach( Ozge zdradziła nam, że ze specjałów polskiej kuchni najbardziej lubi pierogi). Pytania dotyczyły też życia prywatnego siatkarki i planów
na przyszłość. Spotkanie przebiegało w bardzo luźnej i miłej atmosferze, a na zakończenie OzgeCemberci chętnie pozowała do wspólnych zdjęć z młodzieżą i rozdawała autografy.
Spotkanie z siatkarką zostało poprzedzone prezentacją na temat skutków niewłaściwego odżywiania.
Uczennice klasy III B Wiktoria Kocjan i Paulina Kułaga opowiedziały swoim koleżankom i kolegom o chorobach będących wynikiem zaburzeń odżywiania. Zwróciły uwagę na takie problemy jak: nadwaga, otyłość, anoreksja, bulimia, które coraz częściej występują wśród młodych łudzi. Dziewczęta przybliżyły zarówno przyczyny, jak i skutki chorób oraz próbowały uświadomić swoim słuchaczom, że osoba dotknięta takim problemem powinna jak najszybciej poprosić o pomoc specjalistę i podjąć leczenie, bo tylko wtedy istnieje szansa na wyjście z choroby i uratowanie własnego życia.

                                                                                                                   Joanna Sypek, Jarosław Zdanowicz

więcej zdjęć - kliknij tutaj

 


 

O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy