Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home Tesco dla szkół

2013/2014


Światowy Dzień Żywności

zdrowa żywność

Tak jak na całym świecie, kolejny raz obchodziliśmy w naszym gimnazjum Światowy Dzień Żywności. A jak uczciliśmy ten dzień?- zdrowo i smacznie!!! Dzięki zaangażowaniu uczniów kl.2 b i ich rodziców mogliśmy zjeść pyszne drugie śniadanie. A było w czym wybierać! Zarówno „mięsożercy" jak i wegetarianie mieli wybór kilku rodzajów pięknie wyglądających a przede wszystkim smakowitych kanapek. Dla koneserów przygotowaliśmy świeżo wyciskany sok marchewkowo- jabłkowy.
To była prawdziwa uczta dla podniebienia!!! ( hitem były kanapki z pastą z tuńczyka).
Obok stołów z kanapkami wszyscy mogli zapoznać się z ideą obchodów tegorocznego Światowego Dnia Żywności. Celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz zmiana nawyków żywieniowych i zaprzestanie marnowania jedzenia. Wszyscy o tym wiemy a jednak zdarza nam się kupować tyle żywności, że nie jesteśmy w stanie jej spożyć i niestety ląduje w śmietniku!! Co robić, by takie sytuacje nie miały miejsca? Odpowiedź znajduje się na planszach wystawki. Zachęcamy do lektury!

Szczególne podziękowania składamy Pani Teresie Gryc właścicielce firmy „Piekarnia Teresa Gryc S.J." w Sosnowcu za podarowanie pysznego, świeżutkiego chleba kilku rodzajów.

                                                                                             Lidia Chrzanowska, Joanna Sypek

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 Gimnazjum Nr 1 na happeningu w Tesco

tesco

21 października, w związku z realizacją programu Tesco dla szkół „ Talent do niemarnowania", uczniowie z klasy II b I III a przygotowali w sklepie Tesco happening, podczas którego przekonywali konsumentów do niemarnowania żywności. Młodzież naszego gimnazjum przygotowała transparenty z hasłami oraz ulotki. Ulotki zwierały cenne porady na temat oszczędzania, przechowywania żywności oraz praktyczne przepisy na wykorzystanie resztek jedzenia.
Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do wykonania zadania i chociaż rozmowy z klientami nie zawsze były łatwe, to doskonale poradzili sobie z tym wyzwaniem. Niektórzy konsumenci chcieli dowiedzieć się więcej na temat naszej akcji i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć.
Jeżeli udało nam się przekonać chociaż kilka osób do niemarnowania żywności, a kolejnych kilka zainteresować problemem, to nasza akcja była słuszna i potrzebna.

                                                                                                 Joanna Sypek i Lidia Chrzanowska

więcej zdjęć - kliknij tutaj


UWAGA KOCHANI - LICZYMY NA WASZE GŁOSY W KONKURSIE NA NAJLEPSZY FILM REKLAMOWY

tesco dla szkółWciąż trwa konkurs Tesco dla szkół- Talent do niemarnowania.
Od dzisiaj do 16 grudnia trwa akcja zbierania głosów na filmy, które biorą udział w konkursie Tesco dla szkół- Talent do niemarnowania. Nasze gimnazjum również reprezentuje film, który został zrealizowany przez ucz.kl.1a, 2a i 3b czyli zespół TALENCIAKI. Wszyscy twórcy filmu oraz cały zespół uczniów biorący udział w programie Tesco dla szkół- Talent do niemarnowania liczą na Wasze głosy a także głosy Waszych rodziców, znajomych, rodziny. Tylko od naszego wspólnego zaangażowania zależy czy zdobędziemy jedną ze wspaniałych nagród- pracownię multimedialną.

Oto link do filmu

http://www.tescodlaszkol.pl/60433


Zachęcamy Was także do odwiedzenia strony Tesco dla szkół i wzięcia udziału w grze- zdobyte w niej punkty doliczone zostaną do filmu!!! Bardzo liczymy na Was!!! Każdy głos i każdy punkt przybliża nas do zwycięstwa!!!

ZATEM WALCZMY- GRAJMY I GŁOSUJMY!

                                                                                              Lidia Chrzanowska, Joanna Sypek
                                                                                                 opiekunowie grupy projektowej


 GAZETKA

gazetka tesco2013


Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach programu Tesco dla szkół było przygotowanie gazetki ściennej na temat „ Talent do niemarnowania". Uczniowie chętnie przystąpili do wykonania zadania. Wykorzystując swoje talenty plastyczne i wyobraźnię, dzielili się wiedzą o niemarnowaniu żywności, przekonywali całą społeczność szkolną do robienia rozsądnych zakupów i oszczędzania produktów spożywczych. Gazetka została wyeksponowana na tablicy na głównym korytarzu, gdzie wszyscy mogli ją podziwiać i rozwijać swój talent do niemarnowania.

                                                                                 Lidia Chrzanowska i Joanna Sypek

więcej zdjęć -kliknij tutaj


Utalentowany Lepiej

Jedno z wielu zadań, które realizowaliśmy w ramach projektu Tesco dla szkól- Talent do niemarnowania, było niecodzienne- mieliśmy zabawić się w poetów i ułożyć wierszyk o tym, jak lepiej wykorzystywać żywność. Jednak to nie mogła być zwykła rymowanka, to musiał być „lepiej"! „Lepiej"- to krótki, jednozdaniowy wierszyk, składający się z dwóch wersów
( forma wymyślona i spopularyzowana przez Wisławę Szymborską). Pierwszy wiers zaczyna się słowem „lepiej" a drugi „niż" lub „niźli". Każda z obu linijek „lepieja" powinna zawierać 8 sylab. No i zaczęło się .........
Otrzymaliśmy bardzo dużo „utworów"( jednak nie wszystkie spełniały wymienione wymagania!). Poczytajcie : „Lepiej dzisiaj zjeść jabłuszko, niż za tydzień stracić zdrówko",
„ Lepiej rób zakupy z listą, niż na śmietnik wynieść wszystko", „ Lepiej stronić od ciasteczek, niźli robić sto pompeczek", „Lepiej rano zjeść śniadanie, niż mieć chęć na podjadanie", „Lepiej trochę mniej kupować, niż jedzenie wciąż marnować", „ Lepiej zadbaj o jedzenie, niż o jego wyrzucenie", „Lepiej marchew co dzień schrupać, niż do okulisty pukać", „ Lepiej wspomóc biedne dzieci, niż wyrzucić chleb do śmieci", „ Lepiej mniej wydawać kasy, niż mieć coraz więcej masy", „ Lepiej myśleć i mniej kupić, niż jedzenie znów wyrzucić".
Mieliśmy nie lada problem aby wybrać ten jeden „lepiej", który reprezentował nasze gimnazjum w konkursie. Oto on:
„Lepiej wspomóc biedne dzieci, niż wyrzucić chleb do śmieci".

                                                                                Lidia Chrzanowska, Joanna Sypek


 

Niezmarnowane Mikołajki

dom opieki 4.12.2013

 Początek grudnia to czas, kiedy wypatrujemy św. Mikołaja. Pewnie nikt się nie przyznaje, że wierzy w jego istnienie, ale.... każdy chciałby coś otrzymać- chociażby lizaka. A ile mamy z tego radości! Jednak wystąpić w roli św. Mikołaja- to dopiero jest frajda!!! Bo nie ma nic piękniejszego od ciepłego uśmiechu i słowa „dziękuję" z ust osoby obdarowanej.
Takie miłe gesty i słowa otrzymali uczniowie naszego gimnazjum, którzy 4 grudnia odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Sosnowcu.
Członkowie zespołu Talenciaki, którzy realizują kolejne zadanie projektu Tesco dla szkól- Talent do niemarnowania pod nazwą „Przepis na Niezmarnowane Mikołajki" , postanowili własnoręcznie przygotować upominki dla seniorów z domu pomocy. Zestaw upominkowy składał się z: małej choinki z papierowej wikliny, ozdobionej bibułkowymi kuleczkami-bombkami, chrupiącego, kokosowego ciasteczka i kartki świątecznej z życzeniami od nauczycieli i uczniów naszego gimnazjum. Przygotowanie 72! zestawów było nie lada zadaniem- ale udało się! Talenty plastyczne i kulinarne nie zostały zmarnowane!
Z wypełnionymi po brzegi torbami grupa 11 uczniów z kl.: 3a, 3b, 2b i 1 a pod opieką Pani wicedyrektor Katarzyny Mól i Pani Lidii Chrzanowskiej 4 grudnia o godz.11 stawiła się w siedzibie DPS nr 1, by przedstawić seniorom krótki montaż poetycki, złożony z wierszy m.in. ks. J. Twardowskiego a potem wręczyć upominki. Pensjonariusze byli bardzo wzruszeni- nie jedna pani wycierała łzy płynące po policzku. Wzruszenie nie ominęło także nas, kiedy okazało się, że jedna z pań napisała specjalnie na tę okazję wiersz i nam go przeczytała.
Potem były pamiątkowe zdjęcia i wspólnie odśpiewana kolęda. No i oczywiście wręczanie paczuszek, które bardzo się podobały.
Uwierzcie nam- to było wyjątkowo wzruszające i piękne spotkanie!!!

TO BYŁY NIEZMARNOWANE MIKOŁAJKI

p.s zostaliśmy przez seniorów gorąco zaproszeni do ponownych odwiedzin.

                                                                                            Lidia Chrzanowska, Joanna Sypek

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy