24 Września 2017

Home Żyj smacznie i zdrowo

Zrobiliśmy pyszny majonez

nasz majonez

Wielkanoc to najważniejsze święta chrześcijańskie, dlatego przygotowujemy się do nich w sposób szczególny. Dotyczy to także sfery kulinarnej. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniano i urozmaicano tradycyjne wielkanocne menu. Jednakże pewne „żelazne" potrawy i produkty muszą się znaleźć na naszych stołach. Należą do nich jajka w różnej postaci. A jeśli są jajka, to nie może zabraknąć tradycyjnego jajecznego sosu- majonezu. I właśnie przygotowywanie majonezu było celem zajęć technicznych w kl.2a, b, c. Uczniowie z zapałem, aczkolwiek nieco nieufnie, przystąpili do ucierania żółtek jaj z oliwą, musztardą i pozostałymi składnikami. Po kilkunastu minutach pracy i „badaniu" smaku każda grupa z radością odkrywała, że to jest „prawdziwy"! majonez ( należy do tego dodać, że bardzo smaczny i zdrowy- wbrew temu, co niektórzy twierdzą- bo przyrządzony ze świeżych żółtek a nie proszku jajecznego). Wszyscy uczniowie stwierdzili, że przygotowanie majonezu nie jest trudne i warto samemu pokusić się, by to zrobić. A więc zachęcamy to tego, by przynajmniej na święta samodzielnie przygotować domowy majonez bez polepszaczy. Uwierzcie – pyszny! Uczniowie kl.2a, b i c to potwierdzają!

L.Chrzanowska

"Żyj smacznie i zdrowo" 2015

winiary 2015
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są alarmujące: prawie 80% polskich gimnazjalistów nie je warzyw i owoców. Tylko co piaty uczeń (20%) i co czwarta (25%) uczennica sięga codziennie po zalecaną liczbę porcji owoców. Z e spożyciem warzyw jest niewiele lepiej. Codziennie odpowiednią ilość je tylko 22% chłopców i 30% dziewcząt. Aby te alarmujące statystyki poprawić uczniowie kl. 2a i 2c przygotowywali zdrowe przekąski i desery ( z dużą ilością warzyw i owoców), realizując program edukacyjny „ Żyj smacznie i zdrowo" i korzystając w pracy z książeczek kulinarnych „Winiary". Kolejny raz okazało się, iż nasi uczniowie chcą i potrafią dobrze się odżywiać. W trakcie pracy ujawniły się ukryte talenty kulinarne chłopców. Wszak od dawna wiadomo, że najlepszymi kucharzami są mężczyźni.
Uczniowie kl.2a i 2c spędzili „smaczną" lekcję zajęć technicznych i już myślą, co zdrowego i pysznegoprzygotują na kolejnych zajęciach .

Lidia Chrzanowska
szkolny koordynator programu „ Żyj smacznie i zdrowo"

„Żyj smacznie i zdrowo" 2014

żyj smacznie i zdrowo2

Nasze gimnazjum już drugi raz bierze udział w programie „Żyj smacznie i zdrowo" pod patronatem Winiar. Jego misją jest przekazywanie zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie młodych ludzi do podejmowania pierwszych prób gotowania oraz do wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków a także do większej aktywności fizycznej. I takie zadania podjęli uczniowie kl.2b realizując program Winiar na lekcjach techniki. Wykorzystując książeczkę z przepisami wchodzącą w skład pakietu edukacyjnego programu, przygotowali pożywne, smaczne potrawy: kanapki, sałatki, pasty do pieczywa, przekąski i desery. Każdy z zaangażowaniem kroił, siekał, ubijał i podgrzewał- wszystko po to, by „wyczarować" pyszne jedzonko.
Pracując nie zapominaliśmy o zasadach higieny i bezpieczeństwa a także o problemie niemarnowania żywności i zmniejszenia zużycia energii i wody.
Uczniom kl.2 b bardzo podobała się lekcja „radosnego" gotowania w szkole.
A na koniec zajęć....konsumpcja smacznych, samodzielnie przygotowanych potraw!
Kolejne wyzwania realizowanego programu przed nami!!!

Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia strony: http://www.winiary.pl/zyjsmacznieizdrowo/

Lidia Chrzanowska
                                                                        szkolny koordynator programu „Żyj smacznie i zdrowo"