24 Września 2017
Tomir, Uniegost

Home Auschwitz a moja ziemia

„AUSCHWITZ A MOJA ZIEMIA. HISTORIA I PAMIĘĆ PO LATACH. LOSY DZIECI

PAŹDZIERNIK 2011 R. – KWIECIEŃ 2012 R.

DSCN3035

Duża grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Auschwitz a moja ziemia. Historia i pamięć po latach. Losy dzieci." organizowanego przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu oraz MDSM. Temat przewodni dotyczył losów dzieci w KL Auschwitz-Birkenau. Celem projektu było przede wszystkim zapoznanie uczniów z historią najmłodszych w Auschwitz, uwrażliwienie na krzywdę ludzką, edukacja dla tolerancji oraz rozbudzanie w młodzieży poczucia tożsamości z małą ojczyzną. W czasie realizacji projektu uczniowie wzięli udział w wyjeździe studyjnym do obozu w Auschwitz poprzedzonym lekcją na temat historii tego miejsca. Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli w warsztacie poświęconym losom poszczególnych dzieci przebywających w Auschwitz . Podczas zwiedzania obozu Auschwitz – Birkenau dowiadywali się o tragedii tamtych dni. Ten wyjazd był trudny pod względem emocjonalnym , tym bardziej, że uczniowie konfrontowali się ze swoimi rówieśnikami i ich tragicznymi przeżyciami obozowymi. Po powrocie młodzież dzieliła się własnymi refleksjami podczas lekcji, obejrzała film „Chłopiec w pasiastej piżamie" oraz dyskutowała na temat własnych pomysłów dotyczących pracy konkursowej będącej podsumowaniem projektu. Konkurs był prowadzony w dwóch kategoriach: literackiej i artystycznej. Wykonane przez uczniów projekty zostały zaprezentowane podczas szkolnej wystawy. Następnie wszystkie prace zostały odwiezione do Oświęcimia.
Uczennica klasy IB – Karolina Maj otrzymała wyróżnienie w kategorii praca artystyczna i odebrała nagrodę podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

DSCN2983

DSCN2963