Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home Aktualności

Spotkanie z Nickiem Clowes i 'Weird Britain' już za nami...

ang spot 2017

Kolejne spotkanie z kulturą brytyjską w ramach programu Learning Without Borders już za nami.
Tym razem poznawanie osobliwości i odmienności kulturowych zaprezentował nam Nick Clowes, Brytyjczyk uczący wcześniej w Południowej Korei, Tajlandii, Hiszpanii i oczywiście w Anglii. Nick pasjonuje się rzeczami niesamowitymi i dzieli się wynikami swojej pracy oraz pasją z młodzieżą z różnych części świata.
Nasz gość okazał się osobą skromną, ale bardzo łatwo nawiązującą pozytywne relacje z młodzieżą. Sprawy, które poruszał dotyczyły oczywiście szeroko rozumianej kultury brytyjskiej, różnych jej aspektów, natomiast wiele rzeczy, o których mówił były nieznane zarówno uczniom, jak i nauczycielom biorącym udział w spotkaniu.
Z pewnością zapamiętamy zabawy, w które bawią się Brytyjczycy. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w niektórych z nich, np. w konkursie na miny, czy trafianie w zawieszonego na nitce kasztana. Co do jednego zgodzili się wszyscy uczestnicy, iż owe zabawy nie wymagają kosztownego ekwipunku oraz miejsca, w którym można się w nie bawić, a zatem są do wykorzystania przez naszą młodzież w różnych sytuacjach. I mają jeszcze ten plus, że pozwalają odpocząć komórkom, tabletom, czy smartfonom, a jednocześnie zapewniają równie sporą porcję wrażeń i zdrowego śmiechu.
Tematyka warsztatów, interaktywna forma spotkania oraz tajemnicza osobowość prowadzącego stworzyły ciekawą krótkotrwałą, co prawda, relację oraz więź pomiędzy uczestnikami, a udział uczniów w proponowanych zadaniach świadczył o tym, iż poziom językowych umiejętności naszych gimnazjalistów jest satysfakcjonujący dla prowadzącego warsztaty, jak i uczących młodzież nauczycieli.
Szkolne warsztaty językowe były sporym sukcesem. Uczestniczyło w nich 77 uczniów. Liczymy na powtórkę w przyszłym roku i nową porcję ciekawostek kulturowych z anglosaskiego świata.

                                                                                                  Autor: Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

Tym razem Turcja i Indonezja...

kosc 2To dwa kolejne miejsca, które odwiedziliśmy dzięki wolontariuszkom z tych właśnie krajów i uprzejmości Dyrekcji i nauczycieli-anglistów LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach. Wizyty na warsztatach językowych w ramach programu AIESEC, który funkcjonuje w Kościuszce od kilku lat, stały się dobrą praktyką w szlifowaniu umiejętności językowych naszych uczniów i cieszą się dużą popularnością wśród naszych gimnazjalistów. W tym roku wzięło w nich udział 50 uczniów, po raz pierwszy również klas pierwszych.

kosc 1
Interaktywny udział młodzieży w spotkaniu po raz kolejny udowodnił, że uczniowie interesują się nowymi kulturami i chętnie nawiązują kontakty z cudzoziemcami, nie tylko w czasie warsztatów, ale również po ich zakończeniu. Oczywiście na koniec spotkania były wspólne zdjęcia, autografy, wymiana adresów mailowych, facebook'owych, czy instagram'owych i wiem, że to działa :)


 

Strange Scotland...

2war
Taki tytuł nosiły nasze kolejne warsztaty językowe w teatrze Korez w Katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, które odbyły się 15. listopada 2016 r. Tym razem mieliśmy przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z Williamem Home, rodowitym Szkotem, który podróżując po wielu krajach Europy, a także Azji i Australii, odwiedził również Polskę prezentując nam autentyczny obraz Szkocji widzianej oczami młodego Szkota.
Mieliśmy okazję poznać specjalności szkockiej kuchni takie jak: haggis, shortbread, panierowane batoniki Mars na gorąco, czy IRN BRU – ulubiony napój Szkotów oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych ze szkocką muzyką, tradycyjnym strojem szkockich górali, świętami i festiwalem Fringe w Edynburgu, a także usłyszeć coś o Nessie – legendarnym potworku z Loch Ness.
W czasie spotkania uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki języka angielskiego używanego przez Szkotów. Już na pierwszy rzut oka widać, że to język wyjątkowo trudny i nieco 'strange' (dziwny). Nie mogliśmy się w nim doszukać języka angielskiego, używanego przez Brytyjczyków, czy uczonego w polskiej szkole.
Na koniec oczywiście zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, które będą przypominały nam epizod językowy z Williamem i kulturą Szkocji. Oczywiście temat będzie kontynuowany na lekcjach języka angielskiego, zwłaszcza, że za parę dni Szkoci będą obchodzili święto swojego patrona, zatem będzie to okazja, aby nieco więcej uwagi poświęcić 'Strange Scotland'.

                                                                                   Barbara Jureczka, Aneta Zurek-Podmokły

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

Tym razem Karolina...

konkurs ang 2016
W tegorocznej edycji Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego uczestniczyło 46 uczniów z klas I-III. Uczniowie rozwiązywali test gramatyczno-leksykalny z elementami wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych na poziomie pre-intermediate. W tegorocznym teście konkursowym tematem wiodącym był William Shakespeare, w związku z obchodami Roku Szekspirowskiego.
Najliczniejszą grupę konkursowiczów stanowili uczniowie klas drugich, ale zwycięzcami okazali się, tak jak się można było spodziewać, uczniowie klas trzecich. Tym razem szczęśliwą zwyciężczynią została Karolina Gacek z klasy 3b, drugie miejsce zajął jej kolega z klasy - Adam Żelazny, natomiast trzecie miejsce przypadło Kacprowi Jeziorowskiemu z klasy 3a.
Wyniki uzyskane przez pozostałych uczniów, zwłaszcza z klasy Ib wskazują, że właśnie oni mogą mieć duże szanse na sukces w przyszłym roku. O szczegółowe wyniki pozostałych uczniów prosimy pytać nauczycieli języka angielskiego uczących w danej klasie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom konkursu. Finał konkursu z nagrodami odbędzie się na koniec roku szkolnego, ale już teraz możecie liczyć na oceny z aktywności z języka angielskiego.

                                                                                                                Barbara Jureczka

 

 


Zapraszamy

flagawb

do udziału w tegorocznej edycji
Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego
25.10.2016 r.


Regulamin konkursu:
1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-III Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu, zakwalifikowani przez nauczyciela języka angielskiego uczącego w danej klasie.
2. Konkurs obejmuje materiał na poziomie pre-intermediate (III klasa gimnazjum).
3. Test leksykalno-gramatyczny zawiera elementy wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
4. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka angielskiego uczący w danej klasie w terminie do 21. października 2016 r.
5. Uczniowie, którzy uzyskają największą ilość punktów mogą reprezentować szkołę w innych konkursach zewnętrznych.

 

O szczegóły należy pytać swojego nauczyciela języka angielskiego.

                                                                                                                       Barbara Jureczka


 

 

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW NA SPORTOWO
KONKURS WIEDZY O EUROPEJSKICH KLUBACH SPORTOWYCH

anga

Po raz pierwszy w naszym gimnazjum został zorganizowany konkurs wiedzy o europejskich klubach piłkarskich. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy piłkarzy z klasy 1c. Uczniowie reprezentowali poszczególne kluby i przedstawiali informacje o nich uczestnikom, którzy następnie musieli rozwiązać przygotowany wcześniej quiz.


KONKURS ZOSTAŁ WPISANY NA LISTĘ EUROPEJSKICH WYDARZEŃ JĘZYKOWYCH
NA OFICJALNĄ – EUROPEJSKĄ
STRONĘ OBCHODÓW DNIA JĘZYKÓW!!!

 

angb

 

OTO WYNIKI:
1miesjce – klasa 3B,
2miejsce – klasy: 2a, 1b,
3miejsce – klasy:2b, 3c,
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I W ZWIĄZKU Z BARDZO WYRÓWNANĄ RYWALIZACJĄ, WYSZYSCY UCZESTNICY ZOSTANĄ NAGRODZENI – SZCZEGÓŁY JUŻ WKRÓTCE

                                                                                                          mgr Anna Malecka i mgr Paweł Cecha


 

 

                   

OBCOJĘZYCZNY KONKURS RECYTATORSKI

konkurs ang
Jednym z wielu wydarzeń związanych z obchodami Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole był Obcojęzyczny Konkurs Recytatorski. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się we wtorek 27. września. Do udziału zgłosiło się kilkunastu uczestników z klas pierwszych, drugich i trzecich. W repertuarze znalazły się utwory w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. Był więc znany rosyjski utwór Rzepka, zaprezentowany przez Ewę Pawelec i Natalię Piątek oraz uczniów z klasy 2a, 2b i 2c. Był również fragment sceny balkonowej z utworu Romeo i Julia, samego mistrza Szekspira, w wykonaniu Oliwii Demczuk z klasy 2b i Piotra Wilamowskiego z klasy 2a oraz utwory bardziej współczesne, teksty piosenek m.in. w wykonaniu Julii Gorol z klasy 2a, czy fragment poezji zaprezentowany przez uczennicę Amelię Chwist z klasy 1b.
Każdy z uczniów wykazał się dobrym przygotowaniem merytorycznym i bogatym warsztatem aktorskim , co w połączeniu z indywidualną wrażliwością występujących nadało kolorytu występom i utrudniło Jury wybór.
Ostatecznie zadecydowano przyznać pierwsze miejsce Julii Gorol za wyjątkowo ekspresyjną, pełną emocji prezentację utworu pt. ............ Natomiast pozostali uczestnicy zajęli ex aequo drugie miejsce.
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszamy do kolejnej edycji konkursu. Zacznijcie już teraz myśleć o repertuarze. A może znajdzie się ktoś kto zaprezentuje nam własną twórczość... W końcu rok czasu to bardzo długo. Wiem, że są tacy, których na to stać :)

                                                                                                                 Autor: Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

Pierwsze w tym roku szkolnym...

korez 2016
i oczywiście nie ostatnie warsztaty w teatrze Korez w Katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek odbyły się w czwartek, 29.09.2016 r. Był to kolejny punkt obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole.
Warsztaty pt. Rap & English with FluencyMC – Turn It On poprowadził międzynarodowej sławy nauczyciel Jason R. Levine, znany bardziej jako Fluency MC. Jest on nauczycielem języka angielskiego pracującym od 18 lat w 14 krajach na całym świecie. Warsztaty, w których uczestniczyliśmy odbyły się w trzech miastach w Polsce: Warszawie, Katowicach i Poznaniu.
Trzeba podkreślić, że Jason jest osobą utalentowaną muzycznie, co wykorzystuje w swojej pracy nauczycielskiej. W czasie warsztatów uczniowie doskonalili swój angielski w zabawowy i stymulujący sposób. Jason występował w roli rapera i współdziałał bezpośrednio z uczniami wykorzystując piosenki i filmy video, które stworzył specjalnie dla uczących się angielskiego. Warsztaty były wysoce motywujące i wywoływały w uczniach żywe emocje oraz zainteresowanie komunikowaniem się w języku angielskim, na dodatek wymagały płynności i precyzji. Zaproponowana przez Jasona metoda nauki gramatyki, słownictwa i wymowy z pewnością nie jest nudna i przynosi dobre efekty, ale też wymaga posiadania olbrzymiego talentu od nauczyciela.
I na koniec mała refleksja - zabieramy się do pracy na lekcjach w szkole kochani!

                                                                                                            Autor: Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

Program obchodów
Europejskiego Dnia Języków 2016
w Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu

tudzień jezyków

* KONKURSY I ZABAWY Z WIEDZY O KRAJACH I JĘZYKACH EUROPEJSKICH
* OBCOJĘZYCZNY KONKURS RECYTATORSKI
* WARSZTATY JĘZYKOWE
* LEKCJE KULTUROWE
* WYSTAWY NA TEMAT KRAJÓW EUROPEJSKICH I JĘZYKÓW OBCYCH

ZAPRASZAJĄ
NAUCZYCIELE JĘZYKÓW OBCYCH


 ROK SZKOLNY 2015/16


 O corridzie, flamenco, paelli, czyli o HISZPANII

dzień hiszpański 2016
Poniedziałek, 23 maja poświęcony był Hiszpanii i Hiszpanom. Tego właśnie dnia obchodziliśmy tegoroczny Dzień Zagraniczny. W rytmie tradycyjnej hiszpańskiej muzyki i najnowszych przebojów, odbyliśmy wirtualną podróż do najciekawszych regionów tego interesującego kraju. Zaczęliśmy od stolicy Hiszpanii, Madrytu i dalej przez Barcelonę, Walencję, Saragossę, Bilbao do stolicy tańca flamenco- Sewillii, poznając w ten sposób osobliwości tych regionów oraz tradycje związane np.z corridą czy La Tomatiną. Naszą wędrówkę umiliły nam dwie grupy taneczne z klas 2a, 3a prezentujące tańce i piosenki do przebojów m.in. Enrique Iglesiasa czy Natalii Oreiro, oczywiście po hiszpańsku. Nie zabrakło również naszego szkolnego zespołu „Niwka" z klasy 3b, w tradycyjnym tańcu hiszpańskim - pasodoble. Ciekawym punktem programu była prezentacja wielu postaci mających związek z tym krajem. Wśród nich znalazł się Salwador Dali, torreador, Antonio Banderas, Penelopa Cruz, Enrique Iglesias, tancerze flamenco a nawet Zorro i sierżant Garcia.
Uzupełnieniem imprezy była degustacja hiszpańskich potraw przygotowanych przez niezawodnych rodziców naszych uczniów, bez pomocy których nasza impreza nie byłaby tak smakowita.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wsparcie i pomoc w organizacji imprezy.

                                                                            Barbara Jureczka, Monika Kluszczyńska

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

GIMNAZJUM NR 1 PO RAZ 4-TY W LONDYNIE
WARSZTATY JĘZYKOWE – 22.04 – 27.04

londyn 2016

Kolejny wyjazd na Warsztaty Językowe dał możliwość naszym pierwszakom poznania wielkiej metropolii jaką jest Londyn. Był on uzupełnieniem programu nauczania języka angielskiego, a także geografii i historii. Młodzież, jak również opiekunowie mieszkali u starannie dobranych i sprawdzonych rodzin brytyjskich. Zakwaterowanie u rodzin stworzyło okazję do poznania zwyczajów panujących w Anglii.
Intensywny i ciekawy program zwiedzania współgrał z możliwością ćwiczeń językowych. Ćwiczenia językowe obejmowały naturalne, codzienne sytuacje, wywiady z napotkanymi osobami. Wyjazd do Londynu był doskonałą okazją do wypróbowania swoich umiejętności językowych oraz mobilizacją do dalszej nauki.
Około godziny 4.00 rano w sobotę dojechaliśmy do Calais we Francji, gdzie wsiedliśmy na prom płynący do Dover w Anglii. Do Londynu dotarliśmy po godzinie 8.00 i od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. W tym dniu zobaczyliśmy Tower Bridge, gdzie odbyła się sesja fotograficzna. Następnie zwiedziliśmy więzienie Tower of London: sławne kruki stojące na straży imperium brytyjskiego, klejnoty koronne, White i Bloody Tower. Spacer Mostem Milenijnym doprowadził nas do Teatru Szekspirowskiego, a w końcu do katedry św. Pawła. Złota Galeria – najwyższy punkt widokowy w katedrze, z której oglądaliśmy piękną panoramę Londynu zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Ten dzień zakończyliśmy na ulicy Pokątnej – znanej z Harrego Pottera. Wieczorem poznaliśmy nasze „nowe" rodziny, które przywitały nas uśmiechem i cieplutkim posiłkiem.
Kolejne dni w Londynie mijały niesamowicie intensywnie. Zobaczyliśmy wspaniały gmach Parlamentu ze sławnym Big Benem, Pałac Buckingham, Park św. Jakuba. W British Museum oglądaliśmy pochodzące z całego świata wspaniałe rzeźby i artefakty. Odwiedziliśmy również muzeum figur woskowych Madame Tussauds oraz gościliśmy na ulicy 221B Baker Street u sławnego detektywa Sherlocka Holmesa. Zakupowe szaleństwo na Oxford Street oraz podbój dwóch słynnych muzeów londyńskich: Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki dostarczyło nam kolejnych wrażeń. Bardzo podobała nam się wizyta w Chinatown oraz na Piccadilly Circus, w sklepie M&Ms oraz Nickelodeon. Czas wolny oraz konwersacje z Londyńczykami na Placu Trafalgar dodały nam wiary w siebie i sprawiły, że język angielski wydał się łatwiejszy. Dom towarowy Harrod's prezentował się niezwykle okazale.
London Eye, rejs po Tamizie, Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich, sławny zegar słoneczny i południk zerowy zakończył nasze londyńskie podboje. Pełni pięknych wspomnień i wrażeń wróciliśmy do Polski, do naszych rodzin i przyjaciół.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


Przedświąteczna wizyta szóstoklasistów....

szóstokl sp29
Dnia 22.03.2016 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów klas szóstych ze Szkoły Podstawowej Nr 29 w Sosnowcu wraz z panią Moniką Pawelec i panią Agnieszką Strózik, nauczycielkami języka angielskiego. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną Gimnazjum Nr 1, poznanie bazy dydaktycznej szkoły, z naciskiem na języki obce, oraz udział w zajęciach językowych w pracowni multimedialnej i laboratorium językowym.
Pomysł był strzałem w dziesiątkę i będzie kontynuowany w kolejnych latach. Sądzimy, iż można w ten sposób umożliwić szóstoklasistom dokonywanie świadomego wyboru nowej szkoły.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


DZIEŃ HISZPAŃSKI '2016

hiszpania 2016

ZAPRASZAMY
WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW HISZPANII, A TAKŻE MIŁOŚNIKÓW PRZYGÓD, ODKRYWCÓW TALENTÓW, POSIADACZY TALENTÓW ORAZ TYCH, KTÓRZY JESZCZE NIE WIEDZĄ, ŻE SĄ UTALENTOWANI ...
NA SPOTKANIA ORGANIZACYJNE, KTÓRE ODBYWAJĄ SIĘ W KAŻDY PONIEDZIAŁEK O 9.40 W SALI 7 LUB 14.30 W SALI 25.

                                                                                                              ORGANIZATORZY: B. Jureczka/ M. Kluszczyńska


 

Po raz drugi w Kościuszce...

warszt kość

W poniedziałek 11 stycznia uczniowie klasy 3b (klasy językowej) wraz z nauczycielami języka angielskiego wzięli udział w warsztatach językowych w I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach. Była to nasza druga wizyta w tej szkole. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy również w warsztatach z udziałem obcokrajowców z Indii i Gruzji. Natomiast w tym roku warsztaty prowadzone były w języku angielskim przez panie Marinę Lovrić z Chorwacji i Gulce Guner z Turcji. Obydwie panie działają w ramach programu AIESEC (to globalna organizacja prowadzona przez młodych ludzi realizująca praktyki i wolontariaty w 126 krajach).
Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia szkoły i zapoznania się z jej historią, tradycjami oraz osiągnięciami. Trzeba przyznać, że zwłaszcza osiągnięcia uczniów są imponujące, ponieważ zdawalność matur jest na poziomie 100%, a tamtejsi gimnazjaliści zdają egzamin z języka obcego na ponad 90%. Te liczby zrobiły na nas wrażenie!
Pierwsza część warsztatów poświecona była Chorwacji,o czym opowiedziała nam Marina starając się wydobyć część informacji od uczestników warsztatów, zwłaszcza tych, którzy mieli wcześniejszy kontakt z tym pięknym krajem. W drugiej części poznawaliśmy kulturę mniej znanego młodym Polakom kraju, mianowicie – Turcji, która najbardziej kojarzyła się młodzieży z kebabem. Gulce pokazała nam również wiele ciekawych miejsc, obiektów historycznych i przyrodniczych oraz znanych ludzi. Nauczyła nas kilku podstawowych słów i zwrotów.
Na koniec warsztatów otrzymaliśmy pamiątkowe zdjęcia z autografami obydwu pań, oczywiście o które trzeba było poprosić w języku angielskim. Kolejne spotkanie już za rokw innym gronie.

                                                                                       Barbara Jureczka, Aneta Żurek-Podmokły


 

Spotkanie z Mirjam Boerwinkel i The Beatles

1.12.2015

1 grudnia 2015 r. grupa 18 uczniów klas I-III wzięła udział w warsztatach językowych w ramach projektu Learning Without Borders. Warsztaty odbyły się w Katowicach w Hotelu Senator, a prowadzone były przez Mirjam Boerwinkel z Holandii.
Mirjam od wielu lat mieszka we Włoszech, gdzie rozwija swoje zainteresowania związane z toskańską historią, kulturą oraz tańcem - Biodanza (neologizm z języka greckiego bio - życie i hiszpańskiego danza - taniec). Jej wielką pasją jest muzyka zespołu The Beatles, co było widoczne w czasie trwania warsztatów p.t. "The Beatles Experience", ponieważ w znacznej ich części poznanie historii "Chłopców z Liverpoolu" odbywało się poprzez muzykę i teksty piosenek ego wspaniałego zespołu. Interaktywna forma warsztatów, muzyka i taniec szybko zlikwidowały barierę wiekowo-językową i przerodziły się we wspaniałą zabawę z kimś znanym i lubianym. Na zakończenie zrobiliśmy kilka wspólnych zdjęć, które zostały wysłane również Mirjam.
Mamy nadzieję, że pasja Mirjam zachęci naszych uczniów do sięgnięcia po muzykę i teksty tego wspaniałego brytyjskiego zespołu z lat 60. i 70. XX w., co pozwoli odkryć inny sposób uczenia się języka obcego, ku zadowoleniu uczniów, nauczycieli i rodziców

                                                                                    Barbara Jureczka, Iza Siwek

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

"1C BIS".....

trick 2015
J
ak co roku o tej porze, w październikowo-listopadowej aurze, obchodziliśmy polskie Święto Zmarłych i anglosaskie Halloween.
Wśród wielu imprez w naszej szkole, związanych z prezentacją kultury brytyjskiej i obchodów Halloween, ponownie mieliśmy okazję doświadczenia jednej z bardziej znanych halloween'owych zabaw -'Trick or Treat' - w wykonaniu klasy 1C.
Trzeba powiedzieć, iż owa zabawa była również demonstrowana przez poprzednią klasę 1C i jak widać staje się ona zwyczajem nowych roczników klas 1C. Zatem kolejne wydanie 'Trick or Treat' za rok i pewnie znowu w wykonaniu 1C.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

OTO WYNIKI...

kon ang 27.10.15
27 października 2015 r. grupa najodważniejszych entuzjastów języka angielskiego z klas I-III wzięła udział w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego. Uczniowie rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny z elementami wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
Najlepszy wynik uzyskała Marysia Tabacka z klasy 3B, II miejsce zdobyła również uczennica klasy 3b- Julia Tetela. Trzecie miejsce zajęli egzekwo: Bartosz Dąbrowski z klasy 3a i Karolina Gacek z klasy 2b. Na kolejnych miejscach znaleźli się Adam Żelazny z klasy 2b, Kacper Jeziorowski z klasy 2a i Dominik Błaszczak z klasy 3a.
Wyróżnieni uczniowie mają pierwszeństwo w reprezentowaniu szkoły w anglojęzycznych konkursach zewnętrznych w roku szkolnym 2015/2016.
Wielkie gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników konkursu. Wyniki testu konkursowego wskazują na dobry poziom najmłodszych uczestników konkursu. Zatem w przyszłym roku spotykamy się ponownie- a może wtedy będziecie zwycięzcami?

                                                                                                        Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

Zapraszamy

do udziału w tegorocznej edycji
Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego
27.10.2015 r.

londyn

Regulamin konkursu:

1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-III Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu, zakwalifikowani przez nauczyciela języka angielskiego uczącego w danej klasie.
2. Konkurs obejmuje materiał na poziomie pre-intermediate (III klasa gimnazjum).
3. Test leksykalno-gramatyczny zawiera elementy wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
4. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka angielskiego uczący w danej klasie w terminie do 20. października 2015 r.
5. Uczniowie, którzy uzyskają największą ilość punktów mogą reprezentować szkołę w innych konkursach zewnętrznych.

 

O szczegóły należy pytać swojego nauczyciela języka angielskiego.


                                                                                             Barbara Jureczka


 

 

 

Sezon warsztatów językowych otwarty...

korez

We wtorek 29.09.2015 r. grupa młodych miłośników języka angielskiego wzięła udział w warsztatach językowych w Teatrze Korez w Katowicach. Nasz udział w Europejskim Programie Edukacyjnym pt. Learning WithoutBoarders trwa już kilka lat. Tegorocznycyklotworzyłwarsztat pt. British Legend: King Arthur and The Knights of the Round Table, prowadzonyprzez Sophie Foster.
Sophie pochodzi z York w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentką Uniwersytetu w Newcastle, gdzie studiowała literaturę angielską oraz sztuki piękne. Doskonale łączy swoją pasję, którą jest sztuka, z nauczaniem języka angielskiego.
Warsztaty wprowadziły nas w świat brytyjskich mitów i legend oraz zbliżyły do postaci legendarnego króla Artura i czarodzieja Merlina. Nie zabrakło również wątków o słynnym lesie Sherwood i Robin Hoodzie oraz o jego potyczkach ze złym szeryfem z Nottingham.Uczniowie w sposób interaktywny włączyli się do zajęć, odgrywając przy tym role samego króla Artura, jego rycerzy, a nawet złego smoka.
Trzeba przyznać, iż każdy z warsztatów jest inny i oprócz posługiwania się językiem angielskim, wymaga od uczniów nieco innego zaangażowania. Ciekawi jesteśmy czego doświadczymy następnym razem?

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

 

 Europejski Dzień Języków

europejski dzień języków

W poniedziałek 28 września świętowaliśmy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
W tym dniu klasa 2B oraz 2A przygotowały europejskie dania – królowa Elżbieta częstowała słynnymi BROWNIES, Tina Turner przygotowała szwajcarskie sery, francuski kucharz upiekł przepyszne ciasto francuskie, na stoisku niemieckim można było zjeść oryginalną berlińską CURRY WURST oraz sałatkę ziemniaczaną, Włosi serwowali spaghetti oraz pizzę, a Albert Einstein przepyszny austriacki tort Sachera.
Nie mogło zabraknąć europejskiej muzyki - karaoke w wykonaniu gimnazjalistów jak zwykle wypadło fantastycznie!

                                                                               Nauczyciele języków obcych

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

WIELKIE BRAWA DLA RECYTATORÓW.....

konkurs rec ang
W miniony piątek 25 września odbył się w naszej szkole Obcojęzyczny Konkurs Recytatorski. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom Europejskiego Dnia Języków, który jak co roku obchodzony jest 26. września. Konkurs odbywał się w urządzonej niedawno pracowni językowej, w bardzo miłej atmosferze.
Obcojęzyczny Konkurs Recytatorski był imprezą inicjującą tegoroczne Święto Języków, oceniany był przez Jury w składzie: Dyrektor szkoły mgr M. Bukowy, Wicedyrektor szkoły mgr K. Mól i nauczycieli języka angielskiego mgr M. Kluszczyńską i mgr B. Jureczkę – organizatora konkursu. Uczniowie zaprezentowali się w obcojęzycznym repertuarze w sposób iście profesjonalny i bardzo indywidualny, odsłaniając wiele stron własnej wrażliwości i pokazując umiejętności, które do tej pory były nam – ich nauczycielom – dość słabo znane. Mogliśmy zatem usłyszeć utwory w języku wielkiego Williama Szekspira, Lwa Tołstoja, a nawet w języku łacińskim, oczywiście w wersjach bliższych współczesnemu gimnazjaliście, jako że najczęściej dominowały teksty piosenek.
Po burzliwych dyskusjach Jury przyznało pierwsze miejsce Natalii Kawalec z klasy 3A za interpretację wiersza w języku rosyjskim pt. 'Bagaż'. Drugie miejsce zajął Artur Kowalski z klasy 3B, za angielską interpretację tekstu piosenki pt. 'Technicolor beat', natomiast trzecie miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka konkursu, Julia Gorol z klasy 1A, również za angielską interpretację tekstu piosenki pt. 'I'm machine'. Przyznano jedno Super Wyróżnienie, otrzymała je Małgosia Bystrowska z klasy 3A. Pozostali uczestnicy również otrzymali wyróżnienia i były one w pełni zasłużone oraz godne podkreślenia, jak na przykład pełna emocji, poetycka interpretacja tekstu 'I'm Australian' w wykonaniu Kai Orzechowskiej z klasy 3B.
Serdeczne gratulacje dla uczestników konkursu i podziękowania dla ich opiekunów za współpracę przy realizacji projektu, a dla Jury – za sprostanie temu bardzo trudnemu zadaniu.

                                                                           Autor: Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

OBCOJĘZYCZNY KONKURS RECYTATORSKI

konang
Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Języków zapraszamy wszystkich miłośników języków obcych do udziału w konkursie recytatorskim, który odbędzie się dnia 25 września 2015 r. w naszej szkole.
Regulamin konkursu:
1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-III naszego Gimnazjum.
2. Uczniowie prezentują jeden utwór w dowolnym języku obcym (może to być poezja, fragment prozy, tekst piosenki, fragment przemówienia, itp.).
3. Wybór utworu należy uzgodnić z organizatorem konkursu ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) i wybranym nauczycielem języka obcego, który pomoże uczniowi w przygotowaniu się do konkursu.
4. Zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio u organizatora lub mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 18.09.2015 r.
5. Udział w konkursie premiowany jest oceną z języka obcego i punktami do oceny z zachowania.
ZAPRASZAMY:)


 

ROK SZKOLNY 2014/15


 

K O N K U R S

anglo1

na prezentację multimedialną
O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
ROZSTRZYGNIĘTY !!!

I miejsce - Paulina Jabłońska - kl.3A (ENGLAND)
II miejsce - Damian Dyksa – kl.3C (THE USA)
- Patrycja Hilaszek & Paulina Waligóra – kl.3A(ENGLAND)
III miejsce - Natalia Nowak – kl.2B (IRELAND)
- Justyna Bartnik & Izabella Zych – kl.1A (THE USA)

WYRÓŻNIENIA :
• Justyna Krzystanek & Agnieszka Gacek – kl.3A (CANADA)
• Wiktoria Barańska - kl. 2C & Kaja Orzechowska – kl.2B (NEW ZEALAND)
• Angelika Obara – kl.2B (CANADA)
• Katarzyna Lesiak – kl.2B (NEW ZEALAND)

Dziękuję bardzo za tak liczny udział w konkursie i ciekawe pomysły na prezentacje. GRATULUJĘ !!!
Nagrody będą rozdane podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2014/2015.

                                                                                                        Aneta Żurek-Podmokły


 

Byliśmy w Skandynawii...

dzień skandynawski

Jak każdego roku o tej porze, udaliśmy się w wirtualną podróż poza granice naszego kraju. Tym razem celem podróży były kraje skandynawskie, ponieważ tym krajom poświęcony był tegoroczny Dzień Zagraniczny. Impreza finałowa odbyła się 28 kwietnia, natomiast przygotowania zaczęły się dużo wcześniej od wymyślenia scenariusza i oprawy plastycznej, poprzez pełną wyzwań mozolną pracę nad realizacją projektu, aż po dzień, w którym mogliśmy pokazać efekty wspólnej pracy - twórcy projektu mgr Barbary Jureczki, współpracującej z mgr Moniką Kluszczyńską, oraz zainteresowanych uczniów ze wszystkich klas, w szczególności: 1a, 1b, 2a, 2c, 3b, i ich wychowawców (mgr A. Malecka, mgr P. Cecha, mgr E. Wspaniała, mgr I. Sikorska-Dymanus, mgr E. Kalembka).
Program obchodów Dnia Skandynawskiego obejmował wystawę o krajach skandynawskich, przygotowaną przez mgr B. Jureczkę, z kącikiem kulinarnym mgr P. Cechy, których celem było wielozmysłowe, wizualne i smakowe poznanie kultury krajów skandynawskich oraz Turniej Wiedzy o Krajach Skandynawskich. W Turnieju rywalizowały trzy drużyny: duńska (uczniowie klas pierwszych), norweska (uczniowie klas drugich) i szwedzka (uczniowie klas trzecich). Drużyny odpowiadały na pytania z wiedzy ogólnej, rozwiązywały zagadki muzyczne, prezentowały scenki rodzajowe na temat kultury krajów skandynawskich oraz brały udział w konkursie na najlepiej ucharakteryzowaną postać. Przez scenę przewinęła się cała plejada interesujących osobistości i osobowości rodem z kuźni talentów Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu: zespół Roxette, J. Ch. Andersen, kobieta - Wiking, Pippi Langstrumpf, postacie z baśni Andersena - Calineczka, Ropucha, Dziewczynka z Zapałkami, Królowa Śniegu, a także Angry Birds, Mała Mi, Święty Mikołaj, zespół ABBA i wiele innymi postaci. W tym miejscu serdeczne podziękowania dla Pani mgr Moniki Kluszczyńskiej za bezcenną pracę charakteryzatorki, bez której nasze postacie nie wyglądałyby tak pięknie :)
Impreza turniejowa podlegała ocenie Jury w składzie: Dyrektor Szkoły - mgr Mirosława Bukowy, Wicedyrektor - mgr Katarzyna Mól i mgr Elżbieta Flak, a także przez publiczność, czyli uczniów wszystkich klas pierwszych, drugich i trzecich, którzy byli obecni na sali. O ile ustalenie wyniku Turnieju było proste, ponieważ decydowały o tym zdobyte punkty, o tyle wybranie najlepiej ucharakteryzowanej postaci stanowiło nie lada trudność. W związku z tym Jury wyróżniło wszystkie postacie. Ostatecznie zwycięzcami tegorocznego Turnieju Wiedzy o Krajach Skandynawskich została drużyna norweska, drugie miejsce zajęła drużyna szwedzka, a trzecie - drużyna duńska.
Wielkie brawa i gratulacje dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników projektu, a także podziękowania dla ekipy technicznej i osób wspierających projekt, w tym rodziców, którzy mimo iż byli nieobecni również mieli w nim swój udział. Drodzy artyści, z tego wszystkiego co się działo w czasie realizacji projektu, zdajemy sobie sprawę i doceniamy Wasz wysiłek oraz determinację w doprowadzeniu zadań do końca. Teraz mogę powiedzieć z satysfakcją - szczęśliwego końca :)
A tak nawiasem mówiąc, ciekawe, czy komuś z Was się uda odwiedzić te miejsca w rzeczywistości... Może już w najbliższe wakacje? Nawet jeśli okaże się to niemożliwe, zawsze możecie się przyłączyć do naszych podróży wirtualnych. Mimo wielu lat wojażowania, zostało nam jeszcze kilka interesujących miejsc.

                                                          Autor: mgr Barbara Jureczka / Zdjęcia: mgr Monika Kluszczyńska

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

DZIEŃ SKANDYNAWSKI
28.04.2015 r.

dzs1dzs2dzs3
W programie m.in. :
* Turniej Wiedzy o Krajach Skandynawskich,
* Duża porcja wiedzy i rozrywki w wykonaniu szkolnych artystów,
* Niespodzianki...
ZAPRASZAMY:)
NAUCZYCIELE JEZYKÓW OBCYCH


 

 

Richie Mullaney o Irlandii...

nauka bez granic

 

dzień irlandzki 2015

 

LearningWithoutBorders , to projekt edukacyjny obejmujący różne formy edukacji, języka, kultury i sztuki. Powstał w 2007 roku. Założony przez artystów, nauczycieli i wychowawców z Polski, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii , pracujących razem w celu stymulowania nauki języka poprzez zapewnienie uczniom "wydarzeń" na podstawie doświadczeń.
Mieliśmy okazję się o tym przekonać uczestnicząc po raz kolejny w warsztatach językowych poświęconych Irlandii pt. St. Patricks and The Irish .

 

Warsztaty odbyły się 11. marca 2015 r. w Katowickim Kompleksie Opolskim. Uczestnikami była grupa uczniów z klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum. Tym razem, oprócz poznawania faktów i ciekawostek z kultury Irlandii, warsztaty zawierały elementy nauki tańca irlandzkiego, co jak się okazało było dla niektórych uczniów ciekawą zabawą, ale dla innych pewnym wyzwaniem, wymagającym przełamania własnych słabości i barier.
Prowadzący warsztaty Richie Mullaney z Dublina jest młodym entuzjastycznym Irlandczykiem, który organizuje seminaria i warsztaty dotyczące kultury irlandzkiej, tańca irlandzkiego. Występuje w przedstawieniach teatralnych na temat kultury Brytyjskiej oraz pracuje z młodymi ludźmi, którzy mają problemy z integracją społeczną.
Interaktywna forma zajęć w języku angielskim, była ciekawym sprawdzianem umiejętności językowych uczniów w praktyce i nie potrzeba ocen, aby uczniowie zdali sobie sprawę na ile umieją sie porozumieć.

 

Kolejne warsztaty jeszcze w tym roku szkolnym. Zapraszam:)

więcej zdjęć - kliknij tutaj

                                                                                                                       Barbara Jureczka


 

 

 

Angielski w Kościuszce...

kościuszkoang

Dnia 2 marca grupa młodych miłośników języka angielskiego naszego gimnazjum miała przyjemność uczestniczenia w warsztatach językowych, które odbyły sie w I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach w ramach prowadzonego w tej szkole, we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, projektu AIESEC.
Projekt edukacyjny AIESEC Polska, organizowany od 2008 roku, prowadzony jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest skierowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski. Projekt jest realizowany cyklicznie w 12 województwach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem największych miast.
W ramach projektu w szkołach organizowane są warsztaty z udziałem zaproszonych EP (exchange participants ) - uczestników wymiany z odległych zakątków świata.
Młodzież z I Liceum im. T. Kościuszki miała możliwość poznania 14 wspaniałych osób, które przybyły z Ukrainy, Włoch, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Gruzji, Turcji, Albanii, Egiptu, Etiopii, Wietnamu i Pakistanu. Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Gruzji i Pakistanu. W trakcie warsztatów prowadzący zaprezentowali młodzieży podstawowe aspekty kulturowe, historyczne, geograficzne i językowe dotyczące ich krajów. Nie zabrakło również aspektu kulinarnego, szczególnie interesującego dla nas żyjących w innym kręgu kulturowym. Zarówno w trakcie prezentacji, jak i po jej zakończeniu, uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i wyjaśniania nurtujących ich wątków rozmowy.
Mamy nadzieję, że sprawdzenie swoich umiejętności komunikowania się w języku angielskim zmobilizuje młodzież do intensywnej pracy na lekcjach języka angielskiego.
Na zakończenie wizyty odbyliśmy krótki spacer po szkole w miłym towarzystwie Pani wicedyrektor, która umożliwiła nam obejrzenie placówki od kuchni, poznanie jej historii i osiągnięć oraz zapoznała nas z aktualną ofertą edukacyjną. Przyjemnym uzupełnieniem wizyty było otrzymanie pamiątkowych zdjęć z uczestnikami warsztatów. Trzeba przyznać, iż miło nam było w zacnych, starych murach Kościuszki i jeśli będzie możliwość powtórzenia wizyty z pewnością z niej skorzystamy :)
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły i nauczycielom języków obcych za zaproszenie:)

                                                                                                              Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

PROPOZYCJE KONKURSÓW JĘZYKOWYCH DLA GIMNAZJALISTÓW...

Przypominamy, że trwa nabór do ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego OLIMPUS- sesja zimowa, który odbędzie się 12 stycznia 2015 r. Zgłoszenia przyjmowane są przez nauczycieli języka angielskiego uczących w danej klasie w terminie do 5.12.2014 r.

olimpus 2014

Konkurs na kartkę z pamiętnika pt. 'Day by Day'

glos
Możesz opisać kilka dni ze swojego życia, a jeśli uważasz że nic ciekawego Ci się nie przytrafiło możesz stworzyć i opisać fikcyjnego bohatera, którego dni są pełne fascynujących przeżyć i sytuacji.
Uczestnicząc w konkursie "Day by Day" będziesz miał okazję udoskonalić swoją znajomość języka, zdobyć prestiżowy dyplom uczestnictwa w konkursie, zaprezentować swoją pracę tysiącom młodych ludzi uczestniczących w konkursie, a także wygrać atrakcyjne nagrody, między innymi wyjazd do Anglii lub na Maltę na intensywny kurs językowy, podczas którego będziesz miał szansę zobaczyć wspaniałe miejsca, poznać ludzi z całego świata i... nauczyć się więcej angielskiego niż w Polsce przez wiele miesięcy.
Uwaga: Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 


Konkurs na opowiadanie pt. 'SCARY STORY' - WYNIKI

Serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów pisarskich dla zwycięzców konkursu na opowiadanie w języku angielskim. Wyróżniono trzy prace, których zarówno treść, kompozycja, jak i poprawność gramatyczna zasługiwały na wyróżnienie. Oto zwycięzcy:

I m-ce: Ania Bubis z klasy 2b
II m-ce: Paulina Jabłońska z klasy 3a
III m-ce: Wiktoria Barańska z klasy 2c


 

Szkolne Halloween, czyli 'trick or treat'...

trick or treat

Jednym ze sposobów poznawania odmienności kulturowych krajów anglojęzycznych była zabawa 'Trick or treat' przygotowana przez uczennice z klasy 1c w ramach lekcji języka angielskiego 30.10.2014 r.
Pomysł na naukę przez zabawę był super!
                                                                                                                   Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

BRAWO ADAM!

konkurs j.ang. 21.10.2014

W tegorocznej edycji Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego uczestniczyło 31 uczniów: 8 - z klas pierwszych, 11 - z klas drugich i 12 - z klas trzecich. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności językowych w zakresie znajomości struktur gramatyczno-leksykalnych, umiejętności czytania ze zrozumieniem, komunikacji językowej oraz wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
Trzeba dodać, iż w najtrudniejszej sytuacji znaleźli się uczniowie klas pierwszych, jako że test obejmował materiał z zakresu klasy trzeciej. To jednak nie potwierdziło reguły, gdyż najlepszy wynik uzyskał Adam Żelazny - uczeń klasy 1b. Na drugim miejscu znalazła się uczennica klasy 3b - Wandzia Jaworska, a zaraz za nią jej kolega z klasy - Aleksander Solarz.
Zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy! Liczymy na Was w kolejnych konkursach i olimpiadach językowych. Najbliższa już 14 listopada!
Pamiętajcie... Nobody is perfect, ale Practice makes perfect.

                                                                                                             Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

SCARY STORY
Konkurs na opowiadanie w języku angielskim

food-drink-processed food-scary story-horror story-chicken nugget-nugget-cwln4433 low

REGULAMIN KONKURSU:
1. Konkurs polega na opisaniu strasznej historii zaczynającej się od słów- ' I don't believe in ghosts but...'
2. Tekst powinien zawierać od 100 do 150 słów.
3. Historia może być zupełnie wymyślona lub może zawierać elementy autentyczne.
4. Prace należy przesłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w terminie do 30.10.2014 r.
5. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi 31.10.2014 r.
6. Nagrodami w konkursie są oceny z języka angielskiego i nagrody rzeczowe na Gali Konkursowej 2015.

                                                                                              ZAPRASZAM:)


 

 

london-british-flag-wall-mural1

Zapraszamy
do udziału w tegorocznej edycji
Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego
21.10.2014 r.

Regulamin konkursu:
1. W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-III zakwalifikowani przez nauczyciela języka angielskiego uczącego w danej klasie.
2. Konkurs obejmuje materiał na poziomie pre-intermediate (III klasa gimnazjum).
3. Test leksykalno-gramatyczny zawiera elementy wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
4. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka angielskiego uczący w danej klasie w terminie do 15. października 2014 r.
5. Uczniowie, którzy uzyskają największą ilość punktów mogą reprezentować szkołę w innych konkursach zewnętrznych.

O szczegóły należy pytać swojego nauczyciela języka angielskiego.


 

Europejski Dzień Języków

dzień zagraniczny 26.09.2014

W piątek 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Podczas uroczystej akademii wysłuchaliśmy faktów dotyczących krajów Unii Europejskiej oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną nt. tych krajów.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna – przygotowana przez każdą klasę wraz z wychowawcą. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić plakat wylosowanego wcześniej państwa oraz zaprezentować postać, piosenkę lub scenkę, związaną z danym krajem. Zabawa była przednia. W rytmach kankana i flamenco oraz słuchając m.in. U2 i Abby, cała społeczność Gimnazjum Nr 1 poznawała największe przeboje, fakty oraz postaci Unii Europejskiej. W międzyczasie JURY oceniało trafność wyboru i decydowało o tym, która klasa zaprezentowała się mistrzowsko. Całość uroczystości zakończyło klasowe karaoke. Zaśpiewanie piosenek nie było łatwe – były one nie tylko w języku polskim i angielskim, lecz również w niemieckim, rosyjskim i hiszpańskim. Wychowawcy przyłączyli się do śpiewu, tańców i wspólnej zabawy.

                                                                                        Nauczyciele języków obcych

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

 Gim1 na spotkaniu z Simeonem Wrenem

korez 25.09.2014

W ramach tegorocznego Europejskiego Dnia Języków mieliśmy wielką przyjemność uczestniczenia w warsztatach językowych poświęconych Wielkiej Brytanii, prowadzonych przez rodowitego Brytyjczyka Simeona Wrena.
Simeon Wren pochodzi z Manchesteru w północnej Anglii, ale mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. W 2001 roku skończył studia aktorskie na Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Po studiach, zajmował się pracą w teatrze i telewizji oraz grał w sztukach szekspirowskich i przedstawieniach wystawianych przez teatry w Szkocji. W międzyczasie zdobył kwalifikacje uniwersytetu w Cambridge do nauczania języka angielskiego i od pięciu lat pracuje jako nauczyciel.
Warsztaty odbyły się 25 września w Teatrze Korez w Katowicach i były wspaniałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat Wielkiej Brytanii i języka angielskiego. Poznaliśmy wiele interesujących faktów z szerokiego spektrum tematów dotyczących mieszkańców Wysp Brytyjskich. Mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w języku szkockim i walijskim, a także w staroangielskim z czasów wielkiego Wiliama Szekspira.
Jako jedna z wielu grup wzięliśmy udział w quizie kulturowym i znaleźliśmy się w grupie, która zdobyła najwięcej punktów.
Zatem nic dziwnego, iż wychodząc z warsztatów stwierdziliśmy zgodnie, że w przyszłości musimy to powtórzyć :)

                                                                                                  Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

dzien języków obcych 2014

Program obchodów Europejskiego Dnia Języków
w Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu

25.09.14 r. - warsztaty językowe w teatrze "Korez" w Katowicach
- konkurs na plakat dla klas I-III
- wystawa o językach (na I piętrze)
26.09.14 r. - apel na sali gimnastycznej z udziałem klas I-III (prezentacja multimedialna, wyniki konkursu na plakat, quizy, scenki, piosenki, ....)

ZAPRASZAJĄ NAUCZYCIELE JĘZYKÓW OBCYCH


ROK SZKOLNY 2013/14


Informacja

 

Miło nam poinformować wszystkich szóstoklasistów ubiegających się o miejsce w klasie z poszerzonym językiem angielskim, iż wszyscy zostali zakwalifikowani. Szczegółowe informacje o ilości uzyskanych punktów dostępne są u wicedyrektora szkoły.

 

Gratulujemy szóstoklasistom i czekamy na Was we wrześniu.

 


 

Nabór do klasy językowej.....

test j.ang 2014

Dnia 17 czerwca 2014 r. uczniowie klas szóstych szkół podstawowych napisali test kompetencji do klasy z rozszerzonym językiem angielskim w roku szkolnym 2014/2015.
Wyniki zostaną podane w poniedziałek 23.06.2014 r. Lista uczniów przyjętych do klasy językowej zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły.
                                                                                                          Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

Konkurs języka angielskiego dla szkół podstawowych

konkurs j.ang 15.05.2014

W miniony czwartek 15.05.2014 r. odbył się w naszej szkole konkurs języka angielskiego dla szkół podstawowych pt. PRIMARY ENGLISH MASTER. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów z sosnowieckich szkół podstawowych (Nr 4, Nr 6, Nr 15,Nr 16, Nr 20, Nr 45) Zwycięzcą konkursu został Krzysztof Szuliński ze Szkoły Podstawowej Nr 20. Drugie miejsce zajął Jakub Nowosiński ze Szkoły Podstawowej Nr 45, a na miejscu trzecim uplasował się Piotr Koźmiński, również z tej samej szkoły.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom.Przypominamy, że uczestnicy tego konkursu w przypadku wybrania naszego Gimnazjum mają zagwarantowane miejsce w klasie językowej w roku szkolnym 2014/2015, bez pisania testu diagnostycznego.
Dziękujemy nauczycielom szkół podstawowych za zainteresowanie konkursem i merytoryczne przygotowanie uczniów, a sponsorom - czyli Dyrekcji Gimnazjum Nr 1 i Wydawnictwu Macmillan - za ufundowanie nagród rzeczowych.
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu w przyszłym roku szkolnym.

                                                                                                      Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 Afrykańska przygoda już za nami ...

dzień afrykanski 2014

W miniony piątek tj. 11. kwietnia 2014 r. odbyła się w naszej szkole impreza finałowa         z okazji Dnia Afrykańskiego.
Długie przygotowania Dnia Zagranicznego zakończyły się wirtualną podróżą do Afryki, w czasie której mogliśmy się przenieść i poczuć klimat tego barwnego i kontrastowego pod wieloma względami zakątka świata. Oprócz piękna afrykańskiej przyrody, niesamowitych osobliwości natury, różnorodności kultur, tradycji i muzyki mogliśmy podziwiać naszych uczniów, odgrywających role mieszkańców Afryki. Byli więc faraonowie i królowe Egiptu, wodzowie afrykańskich plemion, a także mumia, jako wyraz obowiązującego w starożytnym Egipcie zwyczaju obchodzenia się ze zmarłymi.
Tradycją Dnia Zagranicznego jest konkurs na postać, w którym ocenia się najlepszą charakteryzację mieszkańca, w tym przypadku Afryki. Jury miało bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzcy, ponieważ wszystkie postacie wyglądały wyjątkowo. Ostatecznie wyróżniono Wiktorię Krzystanek, która wcieliła sie za królową Egiptu oraz Mateusz Drosio, który zaprezentował się jako faraon.
Jako, że była to impreza organizowana przez nauczycieli języków obcych nie mogło zabraknąć akcentów językowych. Były więc piosenki z repertuaru Michaela Jackson'a w interpretacji naszych uczennic oraz teledysk zespołu U2 z piosenką 'Ordinary love'. Nasi uczniowie zaprezentowali nam również krótką rozmowę w języku suahili. Trzeba przyznać, że w porównaniu z językiem angielskim suahili nie sprawia przynajmniej problemów z wymową, a więc łatwo się go nauczyć. Było przy tym sporo śmiechu, ponieważ pisownia niektórych wyrazów wywołuje zabawne skojarzenia do słów w języku polskim:)
Punktem kulminacyjnym imprezy był pokaz afrykańskiej mody. Modelki okazały się wyjątkowe. Nie tylko organizatorzy byli zaskoczeni możliwościami naszych uczennic. Zapewne dla wielu widzów nowe oblicza naszych uczennic okazały się niesamowite i zdumiewająco podobne do mieszkanek Afryki, w końcu jak powszechnie wiadomo Afryka jest kolebką ludzkości...
W ten oto sposób młodzież włączyła się w realizowany w szkole program szkoły globalnej i szkoły humanitarnej, mając na względzie problemy, z jakimi muszą się borykać mieszkańcy tego niesamowitego kontynentu.

Serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym                 w przygotowanie tego projektu.

                                        Barbara Jureczka, Monika Kluszczyńska, Aneta Żurek-Podmokły

więcej zdjęć - kliknij tutaj

a także tutaj


 

 

DZIEŃ ZAGRANICZNY 2014 TO


DZIEŃ AFRYKAŃSKI

dzień zagraniczny - afryka


Zapraszamy miłośników kultury afrykańskiej do wspólnego projektu poświęconego kontynentowi afrykańskiemu.
Wszystkich, którzy mają czas, lubią wyzwania, mają zdolności poznawcze, artystyczne, informatyczne, manualne i chęć do realizowania odważnych pomysłów prosimy o pilny kontakt.


Barbara Jureczka z grupą pasjonatów
sala 7 oprócz środy:)


 

JOHN FITZGERALD KENNEDY - 'JFK'
35 PREZYDENT STANÓW ZJEDNOCZONYCH

JFK 2      flaga USA

K O N K U R S
na prezentację multimedialną
o prezydencie KENNEDYM
ZAKOŃCZONY!!!

NAGRODĘ w postaci ocen celujących z języka angielskiego OTRZYMUJĄ :

 

• WERONIKA KOPERA i EMILIA ZBROSZCZYK – kl. 3A

 

• ŁUKASZ LEBIDA – KL.3B

 

NAGRODY rzeczowe zostaną rozdane podczas Gali Konkursowej 2014!!!

 

GRATULUJĘ I DZIĘKUJĘ ZA UDZIAŁ W KONKURSIE !

 

                                                                                       Aneta Żurek-Podmokły


 

 

OLIMPIADA OLIMPUS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

olimpus 2013

Olimpiada Olimpus w sesji zimowej z języka angielskiego odbędzie się 9 stycznia 2014 r. Test olimpiady składa się z 30 pytań i podanych do nich 4 odpowiedzi. W testach z sesji zimowej tylko jedna z podanych odpowiedzi może być poprawna.
Olimpiada z języka angielskiego sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki. Konkurs stanowi zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów na tle rówieśników w kraju.
Lista proponowanych uczestników z Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce Języki w Gim 1- Aktualności. Osoby znajdujące sie na liście proszone są o pilny kontakt ze swoim nauczycielem języka angielskiego lub bezpośrednio ze szkolnym koordynatorem konkursu- Barbara Jureczka, sala nr 7.
                                                                                         Barbara Jureczka

OLIMPUS -sesja zimowa
Termin 9.01.2014 r.

 

 

KL.   I

KL . II

KL. III

  1.  

Tabacka Maria - 1b

Solarz Aleksander - 2b

Milde Maria-3b

 2.

Tetela Julia - 1b

Trzcionka Katarzyna -2b

Lebida Łukasz -3B

 3.

Będkowski Krystian- 1d

Tkaczyk Karolina -2b

Łuczyk Adam -3B

 4.

Jankowski Norbert- 1d

Baran Kinga -2a

Sobieszczyk Piotr 3B

 5.

Krzystanek Wiktoria - 1c

Jablońska Paulina - 2a

Stępień Krzysztof - 3B

 6.

Milde Patryk - 1b

Jaworska Wanda- 2b

Durlik Arkadiusz - 3B

 7.

Pacholec Filip -1b

Kocjan Adam- 2b

Jakubowska Natalia-3b

 8.

Golczyk Beniamin- 1b

Łucki Oskar - 2b

Sierak Weronika-3b

 9.

Cudak Artur-1b

Dąbrowski Bartosz -2a

Gągorowska Patrycja-3b

 10.

Kowalski Artur- 1b

 

Marzec Edyta-3b

 11.

Maj Jakub- 1b

 

Tkacz Magda-3b

 12.

Kułaga Dominik- 1b

 

Maj Karolina-3b

 13.

Czachowski Bartosz- 1b

 

Kołaciak Beata-3b

 14.    

Tatara Weronika-3b

     

 

 


Nauka Bez Granic / Learning Without Borders

zaczytaj sie 1

W przeddzień Mikołajek , czyli 5 grudnia grupa uczniów z klas 1b i 3b wzięła udział w przedstawieniu teatralnym w języku angielskim w Teatrze Korez w Katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek zatytułowanym
Mr. and Mrs. Bennet still together after 200 years!
Spektakl w reżyserii Mia Leahy z Theatre Atelier Montreuil, oparty na kanwie powieści znanej pisarki angielskiej Jane Austen pt. "Duma i uprzedzenie" (Pride and Prejudice, przeniósł nas w klimat XIX wiecznej Anglii i pozwolił poczuć z jakimi problemami borykali się jej mieszkańcy w owym czasie. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wiele wysiłku musieli włożyć rodzice, w tym przypadku państwo Bennet, aby wydać córki za mąż, a także jakie cechy musiała mieć dziewczyna i jej kandydat, aby mogli się pobrać. Trzeba przyznać, że w tej kwestii wiele się zmieniło od tamtych czasów i z pewnością nie żałujemy tych zmian.
Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w interaktywnie wyreżyserowanym spektaklu. Byli widzami i aktorami jednocześnie. Niektórzy mieli możliwość wspólnego odgrywania swoich ról występując z aktorami na scenie, co było nie lada wyzwaniem.
Sztuka pełna humoru i oczywiście pięknej angielszczyzny była prawdziwą gratką dla miłośników tego języka i miejmy nadzieję zachętą do lepszej pracy na lekcjach języka angielskiego w szkole.
A tak na początek sięgnijcie do lektury Jane Austen i innych klasyków literatury angielskiej i przenieście się na chwilę w ten inny , wolny od gier komputerowych i Internetu świat.
Have some fun and good luck :)
                                                                                                           Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj

 

 


Co wiemy o Rosji ?

rosja zabytki


Okazuje się, że wiele. Udowodnili to ostatnio uczniowie klas pierwszych, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę języka rosyjskiego i nieustannie zgłębiają wiedzę o kraju Puszkina, Dostojewskiego i Sołżenicyna.
Choć ostatnio język rosyjski stracił wiele na popularności, a Rosja jako kraj wciąż wywołuje szereg kontrowersji, słowiańska kultura i krewki temperament naszych wschodnich sąsiadów ciągle intryguje i budzi duże zainteresowanie wśród dorosłych i młodzieży. Najważniejsze, by porzucić wszelkie historyczne animozje i polityczne uprzedzenia, należy skupić się raczej na docenianiu oryginalności, niebywałej tajemniczości i poznawaniu dziedzictwa wielowiekowej kultury potomków Rusa.
Jak co roku, tradycyjnie w październiku, odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Rosji, przewidziany dla uczniów klas pierwszych. W konkursie wzięli udział wszyscy chętni uczniowie, których zadaniem była pisemna odpowiedź na trzydzieści pytań, obejmujących zagadnienia:
• symbole narodowe Rosji,
• kultura rosyjska: literatura, muzyka, film, zabytki architektury,
• współczesna polityka,
• historia państwa,
• geografia Rosji.
Konkurs okazał się wyjątkową językowo-historyczno-geograficzną łamigłówką. Prawdziwa burza mózgów!!! Wśród uczniów panowała atmosfera zdenerwowania i ostrej rywalizacji. Liczyła się bowiem nie tylko wiedza, ale i precyzja, dokładność w udzielaniu odpowiedzi na pytania konkursowe. Szkolny Konkurs Wiedzy o Rosji wywołał wiele emocji w gronie pierwszaków. Z niecierpliwością oczekiwali na wyniki swych wiedzowych zmagań. Wśród licznej grupy prawdziwych rusofilów wyłonili się liderzy – laureaci konkursu.

A oto i oni:
I miejsce – Wiktoria Barańska (klasa I C),
II miejsce – Weronika Cywicka ( klasa I C),
III miejsce – Natalia Kawalec( klasa I A), Natalia Mokwińska (klasa I D).

Serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy do dalszych efektywnych działań !!!

                                                             Elżbieta Kalembka


Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

WYNIKI

I m-ce Dariusz Litwiński kl. 3b

II m-ce Arkadiusz Durlik kl.3b

III m-ce Wanda Jaworska kl.2b

*********************************************************************************

4. Edyta Marzec kl. 3b

5. Miłosz Lebida kl. 3b/Bartosz Dąbrowski   kl. 1a

6. Beniamin Golczyk kl. 1b

7. Maria Tabacka kl. 1b

8. Anna Bubis kl. 1b/Natalia Jakubowska kl. 3b

9. Artur Cudak kl. 1b

10. Piotr Sobieszczyk kl. 3b

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!!!!!

Wszystkich zainteresowanych wynikami i lokatami zapraszam do kontaktów ze swoim nauczycielem języka angielskiego.


Halloween'owy wieczór

halloween 2013

 

W środę na boisku przy gimnazjum zostało zapalonych 100 dyniowych lampionów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło również strasznych postaci i upiornej muzyki. Mieszkańcy naszej dzielnicy-. ci mali i ci duzi, nie zawiedli – wyglądali równie przerażająco jak gimnazjalści:) oraz z zachwytem podziwiali płonące dynie i częstowali się cukierkami. Halloween'owy wieczór na pewno pozostanie w pamięci wszystkich – rodzinna atmosfera panująca w Gimnazjum Nr 1 udziliła się przybyłym gościom. Zapraszamy za rok, dziękujemy za przybycie i gratulujemy uczniom naszej szkoły pomysłowości i kreatywności w projektowaniu dyń i strojów.

                                                                                                                             Anna Malecka

więcej zdjęć - kliknij tutaj

oraz tutaj


 Halloween Contest

halloween contest

 

W międzyklasowym konkursie na najciekawszego potworka dyniowego po ciężkiej rywalizacji zwyciężyły następujące klasy:

 

I miejsce- klasa 3a

II miejsce - klasa 3b

III miejsce - klasa I d

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział .

Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie prace były bardzo interesujące.

 

                                                                                                          Barbara Jureczka

więcej zdjęć - kliknij tutaj

 


W Halloween'owym konkursie/zabawie na charakteryzację zwyciężyła Bogusia Dudek z klasy 3a

bogusia halloween
Gratulacje!!!!

 


 Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

konkurs ang 10.2013


W dniu dzisiejszym odbyła się tegoroczna edycja Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego cieszącego się dużą popularnością wśród uczniów naszej szkoły. W tym roku rywalizowało 41 uczniów z klas I-III. Test konkursowy obejmował zadania sprawdzające umiejętności uczniów w zakresie gramatyki, słownictwa, czytania ze zrozumieniem, komunikacji językowej, umiejętności pisania i wiedzy o kulturze. Uczniowie, którzy osiągną najwyższe wyniki będą reprezentowali szkołę w konkursach zewnętrznych.


Na wyniki trzeba nieco poczekać, ale już dziś możecie obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia tutaj.


                                                                                                         Barbara Jureczka


 Szkolny Konkurs Języka Angielskiego
28.10.2013 r. godz. 8.50 sala 28,28a

Klasy pierwsze:
1. Dąbrowski Bartosz- 1a
2. Zera Oskar- 1a
3. Piórko Nikola- 1a
4. Golczyk Beniamin-1b
5. Cudak Artur - 1b
6. Tabacka Maria- 1b
7. Tetela Julia- 1b
8. Bubis Anna- 1b
9. Sikora Oliwia- 1b
10. Wiktoria Frucz- Id
11. Makwińska Natalia- 1d
Klasy drugie:

12. Kinga Baran- 2a
13. Agnieszka Gacek- 2a
14. Natalia Kasprzyk- 2a
15. Paulina Jabłońska - 2a
16. Gemra Oliwia- 2b
17. Jaworska Wanda- 2b
18. Kocjan Adam- 2b
19. Rubik Wiktoria- 2b
20. Tkaczyk Karolina- 2b
21. Solarz Aleksander- 2b
22. Skibiński Mateusz- 2b
23. Trzcionka Kasia- -2b
24. Pacholec Filip- 2b

Klasy trzecie:

25. Gołąb Oskar- 3a
26. Sierak Weronika- 3b
27. Jakubowska Natalia- 3b
28. Marzec Edyta- 3b
29. Gągorowska Patrycja- 3b
30. Tkacz Magdalena - 3b
31. Maria Milde- 3b
32. Oskar Gołąb - 3a
33. Figiel Klaudia – 3a
34. Zbroszczyk Emilia– 3a
35. Durlik Arkadiusz – 3b
36. Klimas Marcin – 3b
37. Lebida Łukasz – 3b
38. Lebida Miłosz – 3b
39. Litwińska Dariusz – 3b
40. Łuczyk Adam – 3b
41. Sobieszczyk Piotr – 3b
42. Stępień Krzysztof– 3b


 Zapraszamy

do udziału w tegorocznej edycji

Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego

28 października 2013 r.

konkurs j.a. 28.10.13

Regulamin konkursu:

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-III zakwalifikowani przez nauczyciela języka angielskiego uczącego w danej klasie.
Konkurs obejmuje materiał na poziomie pre-intermediate (III klasa gimnazjum).
Test leksykalno-gramatyczny zawiera elementy wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.
Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka angielskiego uczący w danej klasie w terminie do 20. października 2013 r.
Uczniowie, którzy uzyskają największą ilość punktów mogą reprezentować szkołę w innych konkursach zewnętrznych.

O szczegóły należy pytać swojego nauczyciela języka angielskiego.


 Halloween 2013

halloween

 

Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w konkursie/zabawie na najstraszniejszego potworka dyniowego.

Regulamin konkursu:

1. W konkursie biorą udział wszystkie klasy I-III.
2. Każda klasa przygotowuje jedną postać.
3. Prace należy przynieść dnia 28.10.2013 r. (poniedziałek, sala 7 lub biblioteka szkolna)
4. Wyniki zostaną podane 29.10.2013 r.

UWAGA: zapraszamy również wszystkich kreatywnych miłośników kultury brytyjskiej do stworzenia interesującego przebrania na Halloween'owe party oraz przesłanie zdjęcia z własną podobizną w przebraniu na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (lub na pendrivie).

Ocenie będzie podlegał strój oraz stosowny makijaż.

Zdjęcia należy przesłać do 27.10.13 r. (niedziela)
Oceny z aktywności z języka angielskiego czekają:)


 

Europejski Dzień Języków
WYNIKI KONKURSU
CZY WSPÓŁCZESNEMU NASTOLATKOWI Z POLSKI POTRZEBNA JEST ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH?


Kategoria: język angielski:

I m-ce - Natalia Jakubowska, kl.3b
II m-ce- Weronika Sierak, kl. 3b
III m-ce-Patrycja Gągorowska, kl. 3b

Wyróżnienia:

Magdalena Tkacz, kl. 3b
Bartosz Dąbrowski, kl. 1a
Kategoria- język rosyjski
Wyróżnienia zdobyły:
Magdalena Tkacz, kl. 3b
Karolina Maj, kl. 3b


Uwaga: Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują oceny celujące/bardzo dobre z języka obcego.
Nagrody zostaną wręczone na Dorocznej Galii w czerwcu.


 

European Day of Languages/Europejski Dzień Języków
26.09.2013

dzien jezykow2013


Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na różnorodność lingwistyczną, Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły rok 2001 Europejskim Rokiem Języków, natomiast w kolejnych latach 26. września stał się świętem wielojęzyczności, znanym jako Europejski Dzień Języków .
26. września to również doskonała okazja do zabawy. Co roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane z językami: konkursy, festyny, spektakle teatralne, audycje radiowe, telewizyjne i wiele innych. Celem tych imprez jest przede wszystkim propagowanie nauki języków obcych dla dobrej komunikacji międzynarodowej, wspólnego poznawania kultur, dziedzictwa narodowego, a także wspólnego rozwiązywania problemów Europejczyków.
My również obchodziliśmy ten Dzień w sposób wyjątkowy. Z tej właśnie okazji nauczyciele języków obcych przygotowali uroczystość z udziałem większości uczniów naszej szkoły. Były elementy poważne dotyczące polityki językowej Unii Europejskiej, jak również elementy zabawowe, takie jak igraszki z łamańcami językowymi, rebusami czy zagadkami w językach obcych. Punktem kulminacyjnym uroczystości był mini spektakl teatralny 'Red Ridding Hood' w angielskiej wersji językowej, będący nieco uwspółcześnioną wersją Czerwonego Kapturka. Z okazji tego Święta odbył się również konkurs na pracę pisemną w języku obcym pt. "Czy współczesnemu nastolatkowi z Polski potrzebna jest znajomość języków obcych?"
                                                                                                     autor: Barbara Jureczka
                                      organizatorzy: Barbara Jureczka, Anna Malecka, Paweł Cecha, Elżbieta Kalembka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 ROK SZKOLNY 2012/2013


 

DZIEŃ JAPOŃSKI- MAJ 2013

Trwają przygotowania do tegorocznego Dnia Zagranicznego, który planowany jest na maj 2013 roku. Jednym z elementów części artystycznej jest konkurs dla klas na postać Japonki lub Japończyka. Szczegółów dowiesz się na spotkaniach czwartkowych godz. 13.40- 15.00 w sali 7. Zapraszamy wszystkich chętnych. Przewodniczący klas również mile widziani.

 


WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO

Miło nam poinformować, że finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Rosyjskiego została Katarzyna Trzepaczyńska z klasy 3a, natomiast do etapu rejonowego dotarli Mateusz Olesiński, Krystian Struzik i Dawid Syposz z klasy 3b. Serdecznie gratulujemy

 


SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W tegorocznej edycji SKJA uczestniczyło 24 uczestników z klas I-III. Zwycięzcami okazali się  następujący uczniowie:
1. Durlik Arkadiusz, kl. 2b
2. Litwiński Dariusz, kl. 2b
3. Dąbrowski Dawid, kl. 3b
Dziękujemy za udział i zapraszamy  za rok. Nagrody zostaną wręczone na Dorocznej Gali Konkursowej.

 


SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ROSJI

Tegoroczna rywalizacja uczniów klas pierwszych w zakresie wiedzy o kulturze Rosji zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem uczniów klasy 1b:
I  m-ce: Wanda Jaworska
II  m-ce: Wiktoria Rubik/Wiktoria Kocjan
III m-ce: Paulina Nowak
 

Christmas is coming….

W dniu 20 grudnia  gościliśmy uczniów klasy szóstej SP Nr 15 w Sosnowcu wraz z nauczycielem języka angielskiego mgr Agnieszką Niestój. Uczniowie brali udział w lekcji pokazowej przygotowanej przez grupę uczniów z klasy 2b wraz z nauczycielem języka angielskiego mgr Barbarą Jureczką.
Była to już kolejna lekcja poświęcona wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych, tym razem dotyczyła tradycji bożonarodzeniowych. W przyjemnym klimacie  znanych bożonarodzeniowych kolęd i piosenek zimowych oraz świątecznych dekoracji uczniowie dzielnie rozwiązywali przygotowane dla nich zadania.
Uczniowie pracowali w czteroosobowych zespołach. Każdy zespół  miał swojego pomocnika, w postaci np. elfa, bałwanka, świętego Mikołaja czy śnieżynki, którzy pomagali zespołom w rozwiązywaniu zadań.


OLIMPUS’2013 - WYNIKI

olimpus 2013

W tym roku   szkolnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Językowego OLIMPUS 2013  został Arkadiusza Durlik z klasy 2b, natomiast trzech uczniów zajęło 11 miejsce w kraju. Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród nastąpi na tegorocznej Gali Konkursowej  na przełomie maja i czerwca. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy do udziału w kolejnych jego edycjach.

‘Diana Spencer – The Queen of People’s Hearts’

Projekt edukacyjny pt. ‘Diana Spencer - The Queen of People’s Hearts’ (Diana Spencer - Królowa Ludzkich Serc) został wykonany przez Natalię Jakubowską, Magdalenę Tkacz i Magdalenę Nowakowską z klasy 2b pod kierunkiem mgr Barbary Jureczki. W ramach projektu uczennice wykonały wystawę poświęconą życiu i działalności charytatywnej księżnej Walii. Układ wystawy miał charakter chronologiczny. Wystawa  podzielona  była na 4 części: Dzieciństwo i lata młodzieńcze, Zycie w rodzinie królewskiej, Działalność charytatywna i Tragiczny koniec. Każda z części została bogato zilustrowana licznymi zdjęciami i opisami w języku angielskim. Prezentacja wystawy odbyła się w formie montażu słowno-muzycznego, którego tłem był utwór Eltona Johna wykonany po  śmierci Księżnej Diany w czasie uroczystości pogrzebowej pt. Goodbye England's Rose.


KINGS AND QUEENS OF BRITAIN
alt

Zapraszamy do udziału w konkursie pt. ‘Kings and Queens of Britain’
Regulamin konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-III.
2. Tematyka konkursu nawiązuje do słynnych monarchów brytyjskich.
3. Konkurs polega na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat danego monarchy (w polskiej lub angielskiej wersji językowej).
4. Zadanie konkursowe pojawi się raz w miesiącu, w pierwszym tygodniu miesiąca.
5.Roztrzygnięcie konkursu nastąpi w czasie Gali Konkursowej maj/czerwiec 2013 r.
6. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe oraz ocenę z języka angielskiego.
7. Odpowiedzi drogą elektroniczną  kierujemy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub  oddajemy na płycie/pendrivie.

 Październik ’12
1. Wykonaj prezentację multimedialną pt. ‘Elizabeth II’ (Elżbieta II). Prezentacja ma zawierać: informacje biograficzne, istotne informacje na temat jej rządów, ciekawe zdjęcia prezentujące monarchinię w różnych rolach (w czasie pełnienia roli głowy państwa i w życiu prywatnym). Praca ma się składać z ok. 5-10 slajdów. Termin oddania pracy-do końca października 2012 r.

Listopad ‘12
 Wykonaj prezentację multimedialną pt. ‘Queen Victoria’ (Królowa Wiktoria). Prezentacja ma zawierać: informacje biograficzne, istotne informacje na temat jej  64 -letnich rządów, ciekawe zdjęcia prezentujące monarchinię w różnych rolach (w czasie pełnienia roli głowy państwa i w życiu prywatnym), miejsca na świecie nazwane jej imieniem. Praca ma się składać z ok. 10 slajdów. Termin oddania pracy-do końca  listopada 2012 r.

Grudzień’12
Wykonaj prezentację multimedialną pt. ‘Henry VIII’ (Henryk VIII). Prezentacja ma zawierać: informacje biograficzne, istotne informacje na temat jego rządów , (zwłaszcza kontekstu religijnego), informacje o jego licznych żonach, ciekawe zdjęcia prezentujące monarchę w różnych rolach (w czasie pełnienia roli głowy państwa i w życiu prywatnym). Praca ma się składać z ok. 10 slajdów. Termin oddania pracy- do
 3 stycznia 2013 r.

Styczeń’13
Wykonaj prezentację multimedialną pt. ‘Elizabeth I’ (Elżbieta I), słynnej brytyjskiej królowej, która wyróżniła się znacząco w historii Anglii. Jej silna osobowość oraz determinacja w osiąganiu  zamierzonych  celów sprawiły, iż przeszła do historii jako postać wyjątkowa. Prezentacja ma zawierać: informacje biograficzne, istotne informacje na temat jej rządów , ciekawe zdjęcia prezentujące monarchinię w różnych rolach (w czasie pełnienia roli głowy państwa i w życiu prywatnym). Praca ma się składać z minimum 10 slajdów. Termin oddania pracy- do 01.02. 2013 r.

Luty’13
Wykonaj prezentację multimedialną pt. ‘Jerzy VI (George VI) słynnego brytyjskiego  monarchy, który  wyróżnił się znacząco w historii Anglii. Okres jego rządów przypadł na czasy II wojny światowej, a okoliczności objęcia tronu były również nietypowe. Prezentacja ma zawierać: informacje biograficzne, istotne informacje na temat jego rządów , ciekawe zdjęcia prezentujące monarchę w różnych rolach (w czasie pełnienia roli głowy państwa i w życiu prywatnym). Praca ma się składać z minimum 10 slajdów. Termin oddania pracy- do 05.03. 2013 r.

Marzec’13
Wykonaj prezentację multimedialną pt.  Ryszard I Lwie Serc ( Richard the Lionheart).   W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Władca niezwykle kontrowersyjny, który swe królestwo traktował jako źródło dochodów na pokrycie kosztów swych wojen.  Nigdy nie nauczył się angielskiego, a w kraju przebywał okazjonalnie. Legendę króla wspierał jego niezwykły przydomek, dzięki czemu historia jego panowania aż do XIX wieku przesłonięta była opowieściami z pogranicza baśni; wpleciono ją nawet w opowieści o Robinie z Locksley.
Prezentacja ma zawierać: informacje biograficzne,  istotne informacje na temat jego rządów oraz ilustracje prezentujące monarchę w różnych rolach. Termin oddania pracy-  do  5.04.2013 r.
UWAGA! Do 5. kwietnia można również oddać prezentacje z poprzednich miesięcy na temat:
* Elżbieta I,  Elżbieta II, Królowa Wiktoria, Henryk VIII,  Jerzy VI


alt

W  szkolnym konkursie na hasło propagujące naukę języków obcych w ramach Europejskiego Dnia Języków (European Day of Languages), który odbył się w dniu 26. września 2012 r. wyróżniono prace Pauliny Bajek z klasy 3a i pracę Żanety Korusiewicz z klasy 3a.
Gratulujemy!
O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy