Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home Warto przeczytać

Uczennice i Uczniowie!

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała" dlatego też zachęcam Was do zapoznania się z treścią najnowszych książek, które dostępne są w szkolnej bibliotece!

Życzę udanej lektury!


pamiętnik"Pamiętnik" Nicholas Sparks

W starym, wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki pewnej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson - ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat...


"Ostatnia piosenka" Nicholas Sparks

ostatnia piosenkaNajnowsza książka mistrza romantycznej powieści, Nicholasa Sparksa, autora takich przeniesionych na ekran bestsellerów, jak 'Noce w Rodanthe', czy 'Pamiętnik'.
'Ostatnia piosenka' to ponadczasowa opowieść o miłości w jej najróżniejszych aspektach, nadziei, gniewie i wybaczeniu. Książka powstała początkowo jako scenariusz filmowy (ekranizacja w 2010 roku), a sama powieść zadebiutowała na 1 miejscu list bestsellerów 'New York Timesa' i 'USA Today'.

Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała koniec małżeństwa Millerów. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i nie utrzymuje z nim kontaktu.
Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata, Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington. Dla Ronnie to ciężka próba - przyzwyczajona do Nowego Jorku, zakochana w jego nocnym życiu i modnych klubach, musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią do wiodącego spokojne życie pianisty
i zaangażowanego w budowę miejscowego kościoła ojca, ale również z senną atmosferą nadmorskiej mieściny. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze lato w jej życiu...


 

Bez tytułu

"Odnaleziony"  Harlan Coben

Są rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć

MORDERSTWO
TAJEMNICA
INTRYGI

Minęło osiem miesięcy od tragicznej śmierci ojca Mickeya.

Osiem miesięcy kłamstw, przemilczeń i pytań bez odpowiedzi.

Chłopak wciąż wierzy, że wypadek samochodowy, w którym ojciec podobno zginął, był jedną wielką mistyfikacją. Ekshumacja zwłok tylko utwierdza go w tym przekonaniu.

Mickey próbuje dociec prawdy o ojcu, ale prowadzi jeszcze dwa niezależne śledztwa. Jedno dotyczy afery dopingowej w szkolnej drużynie koszykówki. Drugie – zaginięcia chłopaka jego przyjaciółki Emy. Chłopaka, który być może w ogóle nie istnieje.


dziewczynka        "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Roma Ligocka

Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu Lista Schindlera, kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton.

W dalszej części książki Ligocka opisuje swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie. Nie pomija też bolesnych doświadczeń - wieloletnich zmagań z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, i uzależnienia od leków, z którego niemal ponadludzkim wysiłkiem udało jej się wyzwolić.

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku to opowieść o niezwykłej kobiecie, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii
i przeciwnościom losu, by odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sensu.

 


Peck M. S.: Ślady diabła. Opowieść psychiatry o opętaniu, egzorcyzmach i zbawieniu. Poznań: Media Rodzina, 2008.ślady diabła

 Sławny autor bestsellerów i znany psychiatra M. Scott Pech opowiada niezwykłą historię swoich doświadczeń jako       egzorcysty. Ukrywał to ponad dwadzieścia pięć lat, a teraz dzieli się z czytelnikami przejmującymi opowieściami o   opętaniu. Ujawnia fascynujące szczegóły dotyczące przypadków egzorcyzmów, które przeprowadził.
 Doktor Peck nie wierzył w istnienie diabła dopóki nie spotkał Jersey. Jako doświadczony psychiatra, spodziewał się, że jej przypadek potwierdzi tylko to przekonanie. Jednak tego, z czym się zetknął, nie był w stanie wyjaśnić za pomocą     klinicznej diagnozy czy nauki.

 

Źródło opisów: strona WWW Wydawnictwa Media Rodzina.


Sheff D.: Cudowny chłopiec. Mój uzależniony syn. Poznań: Media Rodzina, 2011.   cudowny chłopiec

 Zanim Nic Sheff uzależnił się od krystalicznej metaamfetaminy, był wspaniałym chłopakiem, wesołym i dowcipnym, wybitnie uzdolnionym uczniem, sportowcem grającym w szkolnej reprezentacji i największym autorytetem dla młodszego rodzeństwa. Kiedy wpadł w nałóg, stał się cieniem dawnego siebie, wstrząsanym tikiem nerwowym notorycznym kłamcą, który był zdolny okraść swojego ośmioletniego brata i wybrać życie na ulicy. David Sheff szuka pierwszych oznak ostrzegających o uzależnieniu, opisuje mechanizm wyparcia świadomości, że Nic jest narkomanem, telefony o trzeciej w nocy (czy to dzwoni Nic? czy policja? lekarz dyżurny oddziału intensywnej terapii?), kolejne terapie odwykowe. Jego ciągły niepokój o Nica staje się jego własnym uzależnieniem; za graniczącą z obsesją troskę o syna i życie w nieustannym stresie musi zapłacić bardzo wysoką cenę. Jednocześnie jako rasowy dziennikarz David Sheff sprawdza wszystkie możliwości leczenia, jakie mogłyby ocalić życie.


 Schmitt Eric-Emmanuel: Oskar i pani Róża

alt

Oskar i pani Róża to utwór, który przeczytasz jednym tchem. Prezentuje on historię 10-letniego chłopca,który zmaga się ze śmiertelną chorobą - białaczką. Jego stan jest poważny, a szanse na wyleczenie - nikłe. Chłopiec ma żal do swoich rodziców, ponieważ nie są w stosunku do niego uczciwi. Zachowują się tak jakby wszystko było w porządku, rozpieszczają go prezentami, ale to nie wystarcza. Oskar pragnie by szczerze porozmawiali z nim o sytuacji, w której się znajduje. Na szczęście w jego życiu pojawia się wolontariuszka, w przeszłości zapaśniczka - pani Róża. Ta niezwykła osoba pomaga przeżyć mu ostatnie dni życia. Namawia go, aby swoje przemyślenia zawarł w listach do Boga. Oskar dzieli się z Bogiem swoimi wątpliwościami, a Pani Róża staje się dla Oskara duchowym przewodnikiem i autorytetem. Na kartach tej powiastki Schmitt ukazuje kolejne etapy w życiu Oskara. Pojawia się wątek miłosny - odwzajemnione uczucie Oskara do Peggy Blue oraz ostateczne pojednanie z rodzicami. Oskar i pani Róża to utwór, który zmusza do refleksji nad własnym życiem, zastanowienia się co dla nas ważne i istotne.


Green Caroline: Tunel strachu

alt
Powieść pt. Tunel strachu autorstwa Caroline Green jest niezwykle interesująca. Opowiada ona o silnych uczuciach i miłości, która potrafi przewyciężyć nawet śmierć. Utwór jest utrzymany w mrocznym nastroju, co dodaje mu tajemniczości i zagadkowości. Wątki miłosne przeplatają się z wątkami kryminalnymi. Książka jest bardzo ciekawa i wciągająca. Gorąco polecam.

 


 Harry Potter i Insgnia Śmierci J.K.Rowling

alt

Harry Potter i Insynia Śmierci J.K. Rowling to ostatni tom przygód nastoletniego czarodzieja i jego przyjaciół. Po śmierci Dumbledore'a Harry postanawia odnaleźć kolejne horkruksy, które pozwolą mu ostatecznie zniszczyć Voldemorta. W poszukiwaniach wspierają go Ron i Hermiona. Niestety Lord Voldemort staje się coraz silniejszy, a krąg jego zwolenników gwałtownie się powiększa. Czytając niniejszy utwór dowiesz się czy Harry pokona Sam Wiesz Kogo i czy prawda oraz dobro zatriumfują. Zawrotna akcja, barwne opisy świata czarodziejów, atmosfera pełna grozy i niesamowitości sprawiają, że książka staje się interesującą lekturą. światowy sukces kolejnych tomów o Harrym Potterze potwierdza niezagrożoną pozycję sztuki czytania: "jeżli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem!".


 Arold Marliese: Chcę żyć! alt

Chcę żyć! M. Arold to niezwykle poruszająca książka o przezwyciężaniu śmiertelnej choroby. Niespełna siedemnastoletnia Nadine dowiaduje się, że jej pierwsza miłość - Florian jest chory na AIDS i prosi ją w liście, aby zrobiła test na nosicielstwo wirusa HIV. Dziewczyna wykonuje test i wynik okazuje się pozytywny. Od tego momentu życie Nadine traci sens. Czytając tę książkę dowiadujemy się co czują i jak walczą osoby zakażone wirusem HIV. Ciekawa problematyka, prosty język sprawiają, iż książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem i szybkością. Bez obaw można rzec, że utwór trafia w gust młodego czytelnika.


 Frey Jana: Odlot na samo dno

alt

Książka Odlot na samo dno J. Frey ukazuje autentyczna historię nastoletniej Marie zmagającą się z uzależnieniem od narkotyków. Autorka bardzo przekonująco opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg. Być może słowa bohaterki tej książki dotrą do Ciebie i spowodują, że pomyślisz o zagrożeniach współczesnego Świata: "[...] każdy mógłby powiedzieć: Nigdy nie przypuszczałabym, że coś takiego może mi się przytrafić, zresztą wszyscy wiedzą, że narkotyki to świństwo. A jednak się przytrafiło. I to właśnie mnie!".

 


 

Frey Jana: W ślepym zaułku wolności

alt

W ślepym zaułku wolności to kolejna powieść Jany Frey koncentrująca się wokół zagrożeń współczesnego, cywilizowanego świata czyhających na młodego człowieka. Główna bohaterka 14-letnia Sofia opuszcza rodzinny dom. Powodów jest wiele. Niekochająca matka, znęcający się nad dziewczyną fizycznie i psychicznie ojczym, brak akceptacji ze strony rówieśników, a do tego bulwersująca prawda związana z jej narodzinami sprawiają, iż ucieczka jest jedynym wyjściem z tej sytuacji. Odtąd Sofia staje się dzieckiem ulicy, które aby przeżyć kradnie i oszukuje, pije na dworcach i w okolicznych parkach, a otaczającą rzeczywistość ubarwia sięgając po środki odurzające. Na swej drodze dziewczyna spotyka młodych ludzi, którzy podobnie jak ona egzystują na ulicy, gdyż nie zaznali ciepła ogniska domowego. Sięgając po utwór niemieckiej pisarki dowiesz się czy Sofii uda się wygrać walkę z nałogiem, odnaleźć sens życia i spotkać ludzi, którzy sš w stanie ją kochać i gotowi pomóc zerwać z koszmarną przeszłością.

 


 

Krasnodębski Jan Paweł : Stokrotka, rok z życia narkomanki

alt

Stokrotka Jana Pawła Krasnodębskiego to wstrząsająca opowieść o nastoletniej dziewczynie zmagającej się uzależnieniem od narkotyków. Powieść ta pozbawiona jest upiększeń, niezwykle wymownie ukazuje skutki wynikające z przyjmowania narkotyków. Tytułowa Stokrotka nieoczekiwanie doświadcza wielu zmian: awans ojca, przeprowadzka do babci, nowa szkoła, wyjazd przyjaciółki sprawiają, iż dziewczyna wpada w nałóg. Odtąd toczy walkę z uzależnieniem. Chce powrócić do normalności jednak co pewien czas ulega wpływom innym i sięga dna. Stokrotce udaje wyjść ze szponów nałogu, jednakże konsekwencje z brania narkotyków pozostają: zrujnowane zdrowie, ciągła walka ze sobą by nie ulec i widzenie świata w szarych barwach.

 


 

Jakób Lech M.: Filip Szalony

alt

Filip Szalony Lecha M. Jakóba zajął I miejsce w ogólnopolskim Konkursie Literackim na powieść dla młodzieży Wydawnictwa Telbit. Utwór ten prezentuje perypetie nastoletniego Filipa, ucznia gimnazjum, który za sprawą skłonności do fantazjowania wpada w coraz to nowe tarapaty. Tytułowy bohater, entuzjasta świata zwierzęcego zakłada się z polonistą, iż napisze powieść. W pracy nad książką gimnazjalistę wspiera zwariowana rodzinka, której członkowie mają imiona na literę "f". W swoim dziele Filip w sposób humorystyczny prezentuje środowisko rodzinne i rówieśnicze. Obok zakładu chłopak wdaje się w ciągłe utarczki z gronem pedagogicznym, z kolei domowników zaskakuje zmyślonymi opowieściami. Filip Szalony szlifuje swój warsztat pisarski pod okiem miejscowego pisarza, stąd w powieści Jakóba można znaleźć wskazówki dla początkujących pisarzy. Utwór ten jest adresowany do miłośników przygód, żyjących w zgodzie z naturą i pragnących się oderwać się od problemów codziennej rzeczywistości.


Frey Jana: W ciemości

alt

Historię 15-letniej Leonii, która w wypadku samochodowym traci wzrok ukazuje Jana Frey w powieści W ciemności. Młoda Niemka musi przystosować się do nowej sytuacji, odnaleźć sens i radość życia. Początki są niezwykle trudne. Leonia musi na nowo nauczyć się wykonywania prostych czynności takich jak: chodzenie, jedzenie czy czytanie. Przed Leonią stoi konieczność opanowania pisma Braille'a, nabycia dobrej orientacji w przestrzeni oraz chodzenia z białą laską. Dziewczyna może liczyć na wsparcie kochającej rodziny: matki, ojca, braci Siemena i Grischy oraz przyjaciół. Nagła utrata wzroku sprawia, iż Leonia odrzuca rodzące się uczucie między nią, a Frederikiem. Nastolastka nie może pogodzić się, że wokół niej jest tylko i wyłącznie ciemność. Za sprawą przyjaciółki Janne dziewczyna uświadamia sobie, iż warto walczyć o siebie i ukochaną osobę. Leonia podejmuje próbę. Samodzielnie dociera do Berlina do bliskiego jej sercu Frederika. Niezwykle trudno osobie zdrowej i samodzielnie funkcjonującej zrozumieć człowieka niepełnosprawnego, dla którego życie staje się problematyczne i wymaga pokonywania wielu przeszkód. W ciemności Jany Frey pozwala nam zobaczyć jak wygląda codzienność osoby niepełnosprawnej, jednocześnie uwrażliwia nas na innych ludzi i sprawia, że jesteśmy gotowi pomagać drugim.

 


O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy