Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home Aktualności

ROK SZKOLNY 2016/2017


 

„Kamera – Akcja - Biblioteka"

biblioteka 10.16

Młodzież naszego gimnazjum po raz kolejny wzięła udział w prezentacji multimedialnej z cyklu „Kamera – Akcja – Biblioteka" zorganizowanej przez zaprzyjaźnioną Miejska Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Tym razem tematem prezentacji i dyskusji został Stanley Kubrick, jako „legendarny perfekcjonista". Uczniowie dowiedzieli się, że Stanley Kubrick zapisał się w historii kina jako jeden z najwybitniejszych twórców. Nakręcił wiele obrazów, które na stałe weszły do klasyki, a w szkołach filmowych pokazywane są jako wzory do naśladowania. W wieku 16 lat zaczął pracować jako fotograf dla magazynu "Look". Dało mu to okazję do poznania i nauczenia się wielu rzeczy, które później przydały mu się podczas robienia filmów. W 1950 roku nakręcił swój pierwszy dokumentalny obraz, "Dzień walki". Artysta nie tylko go wyreżyserował, ale również napisał scenariusz, nagrał dźwięk i całość zmontował. Podobnie było
z następnym obrazem, „Flying Padre". Obie produkcje udało się artyście sprzedać
i otrzymał za nie pochlebne recenzje. Zachęcony tymi sukcesami w 1953 roku wyreżyserował swój pierwszy film kinowy, "Strach i pożądanie". Obraz okazał się finansową klapą, ale nie zniechęcił Kubricka do dalszej pracy. Kolejny film, "Pocałunek mordercy" wzbudził zainteresowanie pracowników wytwórni United Artist, którzy zdecydowali się na jego rozpowszechnianie. Kiedy obraz zyskał bardzo dobre recenzje, a także zarobił odpowiednią ilość pieniędzy, Kubrickowi zaproponowano realizację następnego filmu, "Zabójstwo". Od tego momentu kariera artystyczna mistrza potoczyła się gładko. W 1957 roku zrobił doskonały dramat wojenny, "Ścieżki chwały", a trzy lata później wyreżyserował jeden z największych przebojów kinowych, "Spartakus". Nazwisko Kubricka stało się znane na całym świecie i kiedy pozostało mu już tylko czekać w Hollywood na propozycje filmowe, artysta wyjechał do Anglii. Tam podjął się ekranizacji kontrowersyjnej powieści Vladimira Nabokova, "Lolita". Niestety, zrobiony w 1962 roku film okazał się niewypałem. Następne obrazy Kubricka zaliczają się do arcydzieł światowego kina. W kolejnych latach powstały: "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę", "2001: Odyseję kosmiczną", "Mechaniczną pomarańczę". Lata 70. i 80. to osłabienie twórczości reżysera. Śmierć Kubricka 7 marca 1999 roku przerwała pracę nad obrazem, "Oczy szeroko zamknięte", z Tomem Cruisem i Nicole Kidman w rolach głównych.
Spotkania uczniów w bibliotece w cyklach „Kamera – Akcja – Biblioteka" to nie tylko poznanie biografii „największych" twórców kina, ale
i przypomnienie sobie ich dzieł znanych i tych mniej, wejście w świat kina oczami reżysera i jego ekipy..... to niezwykła lekcja świata kultury.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


ROK SZKOLNY 2015/2016


William Szekspir – dramaturg wszech czasów

dramaturg

10 maja 2016 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu odbył się wernisaż wystawy „William Szekspir – dramaturg wszech czasów" – nie mogło na nim zabraknąć uczniów naszego gimnazjum.
Ekspozycja, stanowiąca część programu 12. Sosnowieckich Dni Literatury, prezentuje sylwetkę i dokonania pisarza, którego dzieła sceniczne od 400 lat stanowią niewyczerpane źródło inspiracji do wciąż nowych, często zaskakujących interpretacji, dokonywanych przez kolejne pokolenia twórców literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk plastycznych.
Na wystawie młodzież zobaczyła wybór publikacji poświęconych Williamowi Szekspirowi, stanowiących własność sosnowieckiej Książnicy oraz dokumenty wypożyczone z Biblioteki Śląskiej w Katowicach. O inscenizacjach dzieł Szekspira w Sosnowcu, „przypomniały" materiały udostępnione przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu.
Wernisażowi wystawy eksponowanej w holu Biblioteki Głównej towarzyszył wykład
prof. dr hab. Marty Gibińskiej-Marzec z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Shakespeare – Szekspir.
O przekładach Stanisława Barańczaka" oraz prezentacja multimedialna.


 


 

Wernisaż wystawy w MBP

festiwale i nagrody mpp 15.03.2016

15 marca 2016 młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w wernisażu wystawy „Festiwale i nagrody literackie w Polsce". Wernisażowi towarzyszyła prezentacja multimedialna pt. „Mini przewodnik po polskich nagrodach i festiwalach literackich".
Wystawa przygotowana przez MBP w Sosnowcu przybliżyła naszym uczniom najważniejsze i najbardziej prestiżowe współczesne nagrody literackie. Wśród prezentowanych nagród znalazły się m.in.: jedna z najstarszych, przyznawana nieprzerwanie od 1962 r. - Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Nagroda Literacka m.st. Warszawy, a także niezwykle popularne: Nagroda Nike, Paszporty „Polityki" oraz wiele innych. Wystawa przypomniała laureatów oraz tytuły nagrodzonych książek i jest swego rodzaju przewodnikiem po panteonie współczesnej literatury polskiej.
W części wystawy poświęconej festiwalom literackim, miłośnicy literatury i dobrej zabawy znaleźli informacje o terminach i miejscach, do których należy się udać, by spotkać światowej sławy pisarzy, zabrać głos w dyskusjach, czy posłuchać wykładów z dziedziny literatury i kultury. Big Book Festival w Warszawie, Conrad Festival w Krakowie, Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu - to miejsca, gdzie co roku, na wszystkich miłośników literatury, czeka niezwykła strawa duchowa. Fotografie z minionych edycji festiwali z pewnością wzbudziły apetyt niejednego wielbiciela literatury.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


Wystawa w Bibliotece Głównej

plakat wys 12.01 16

Dnia 12 stycznia 2016 ,w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu odbył się wernisaż wystawy „Co świat zawdzięcza polskiej nauce?" – jak zwykle nie mogło zabraknąć na nim uczniów naszego gimnazjum. Jak zauważyła pani dyrektor biblioteki, jesteśmy stałymi bywalcami imprez organizowanych przez MBP, a nasza młodzież zawsze jest „głodna wiedzy". Uczniowie zwiedzając wystawę mogli zapoznać się osiągnięciami polskich naukowców, którzy dokonali przełomowych odkryć w różnych dziedzinach nauki na przestrzeni wieków. Wernisażowi towarzyszyła krótka prezentacja multimedialna wprowadzająca w zagadnienia wystawy. Podczas otwarcia wystawy, wśród zwiedzających, przeprowadzony został również konkurs-niespodzianka. Nasza młodzież była niepokonana
i zdobyliśmy wszystkie 3 nagrody w postaci pięknych książek oraz biletów do kina.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 ROK SZKOLNY 2014/2015


NASI NAUCZYCIELE CZYTAJĄ....

artur czyta

W związku z Ogólnopolską Akcją Wyboru Książek oraz Dniem Otwartym Naszej Szkoły biblioteka przeprowadziła ankietę, której celem było poznanie ulubionych pozycji czytelniczych naszych nauczycieli. Promując czytelnictwo wśród młodzieży pedagodzy przedstawili swoje ulubione książki i ich wybór udokumentowali fotografią. Przeglądając zdjęcia można poznać gusty czytelnicze naszych nauczycieli.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK ZA NAMI

wybory książek

Dnia 12 marca uczniowie naszej szkoły włączyli się w Ogólnopolską Akcję Wyboru Książek ogłoszoną pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tego dnia młodzież mogła aktywnie zdecydować, jakie książki w przyszłości znajdą się w naszej szkolnej bibliotece. Celem akcji było zapoznanie i upowszechnienie zainteresowań czytelniczych uczniów, dostosowanie księgozbioru bibliotek do oczekiwań młodzieży, promocja czytelnictwa wśród nastolatków, a także upowszechnienie zasad organizacji wyborów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. O wynikach głosowania poinformujemy pod koniec marca.

                                                                                      Iza Siwek, Anita Niziurska

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

Dnia 12 marca (czwartek) nasza szkoła włączy się w Ogólnopolską Akcję Wyboru Książek. Tego dnia każdy z Was będzie mógł oddać głos na książki, które chcielibyście znaleźć
ogólnopolskie wybory książekw bibliotece. Wasze głosy (jako informacja zbiorcza), trafią do Ministerstwa Edukacji, które obiecuje przekazać pieniążki na ich zakup. W związku z powagą akcji proszę o dokładne przemyślenie tytułów książek i poważne potraktowanie głosowania.
Głosowanie odbędzie się w bibliotece, a o oddanie głosów będziecie proszeni na poszczególnych lekcjach.
Więcej informacji – tablica stojąca na I piętrze, pomarańczowy brystol
Z góry dziękuję za przyłączenie się go głosowania
                                                                                                               Liczę na Was
                                                                                                                     Iza S.


 

KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

koło przyjaciół bibJesteś „głodny" informacji, lubisz „szperać" w książkach
i gazetach, czytasz książki, chcesz zgłębiać tajniki kultury
i sztuki – dołącz do naszego grona.
Spotkania Koła Przyjaciół Biblioteki odbywają się we wtorki
w godz. 13.30-14.30 w bibliotece szkolnej lub w terenie (terminy i miejsca podawane na bieżąco).

Zapraszamy serdecznie


 

O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy