Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home Warsztaty zawodoznawcze

WARSZTATY W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

ekonomik 2017


23lutego 2017r. uczniowie zainteresowani branżą ekonomiczną uczestniczyli w warsztatach przybliżających wiedzę na temat pracy technika ekonomisty, technika organizacji reklamy , technika handlowca i sprzedawcy. Od nauczycieli zawodu i uczniów technikum uzyskali informacje na temat szkoły , drogi kariery i rynku pracy.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


WARSZTATY W TECHNIKUM TRANSPORTOWYM

tech trans 2017


16 lutego 2017r. uczniowie trzecich klas gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych w Technikum nr 4. Wspólnie z uczniami technikum wykonywali czynności związane z pracą spedytora, technika eksploatacji portów i terminali, pracownika kolei. Od nauczyciela zawodu uzyskali wiele cennych informacji na temat praktyk zawodowych, w tym zagranicznych oraz rynku pracy dla absolwentów szkoły.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

 

EUROPEJSKI FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH

elektronik 2016
8 grudnia 2016r. uczniowie zainteresowani kierunkami kształcenia oferowanymi przez technikum uczestniczyli w Festiwalu Umiejętności Zawodowych. Podczas gier ,quizów i konkurencji na kilkunastu stanowiskach odkrywali swoje talenty i badali umiejętności w dziedzinie elektroniki, automatyki i informatyki.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

WARSZTATY W TECHNIKUM ARCHITEKTONICZNO – BUDOWLANYM

budowlanka


30 listopada 2016r. nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych warsztatach zawodoznawczych. Tym razem odwiedziliśmy Technikum nr 2 w Sosnowcu. Gimnazjaliści zainteresowani zawodem technika budownictwa, technika architektury krajobrazu oraz zawodem architekta wnętrz otrzymali wyczerpujące informacje od nauczycieli zawodu na nurtujące ich pytania . Wspaniałym zakończeniem zajęć było wykonanie dekoracji i ozdób na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

 TECHNIKUM GASTRONOMICZNO- HOTELARSKIE

gastronomik 2016
20.10.2016r. udaliśmy się do Technikum Gastronomiczno- Hotelarskiego na warsztaty zawodowe. W pracowni technologii żywienia uczniowie pod kierunkiem instruktora i starszych kolegów i koleżanek uczyli się przygotowywać knedle ze śliwkami. Pod ich rękami szybko zapełniały się tace ze zgrabnymi kulkami. Niespodzianką była oczywiście degustacja pysznego dania. W dalszej części wizyty zwiedzaliśmy placówkę ( głównie pracownie przygotowujące do zawodu). Gimnazjaliści zdobyli również wiele informacji na temat kierunków kształcenia, rynku pracy dla absolwentów tej branży oraz wiedzę na temat egzaminu zawodowego.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 WIZYTA MŁODZIEŻY W TECHNIKUM GRAFIKI, LOGISTYKI I ŚRODOWISKA

logistyk 2016
19 października 2016r. nasi gimnazjaliści zawitali do CKZiU przy ul. Legionów. Celem spotkania były zajęcia przybliżające zawód logistyka. W pracowni zawodowej wykonywali zadania związane z pracą logistyków: obsługiwali programy komputerowe, przygotowali i oznakowali paletę do transportu, rozwiązali ćwiczenia i quizy przygotowane przez starsze koleżanki .

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

ROK SZKOLNY 2015/2016


WARSZTATY W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

ekonomik 2016
18 maja 2016r. uczniowie zainteresowani zawodem technika ekonomisty, technika organizacji reklamy oraz technika handlowca uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych. Pod okiem nauczycieli zawodu wykonywali proste zadania charakterystyczne dla każdego kierunku kształcenia.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WARSZTATY W TECHNIKUM GRAFIKI, LOGISTYKI I ŚRODOWISKA

logistyka
11 maja 2016r. uczniowie klas trzecich wybierający jako kontynuację nauki w szkole ponadgimnazjalnej Technikum nr 6 uczestniczyli w warsztatach zawodowych. Po obejrzeniu prezentacji , w grupach zainteresowań uczestniczyli w zajęciach przybliżających zawód technika cyfrowych procesów graficznych oraz technika logistyka. Wykonywane zadania uświadomiły im trafność swoich wyborów.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WARSZTATY W TECHNIKUM SAMOCHODOWO- MECHATRONICZNYM

IMG 5192
10 marca 2016r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych w Technikum nr 5. Gimnazjaliści poznawali zawód technika mechanika samochodowego oraz technika mechatronika w praktyczny sposób. Pod kierunkiem nauczyciela zawodu p. Rafała Struzika oraz starszych kolegów z placówki sprawdzali sprawność samochodu, wyważali koła samochodowe, składali skrzynię biegów, przeprowadzali diagnostykę silnika itp. Na zajęciach z mechatroniki z p. Piotrem Migasem i uczniami trzeciej klasy projektowali i budowali układy elektropneumatyczne.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WARSZTATY W TECHNIKUM TRANSPORTOWYM

tech trans 2016

3 lutego 2016 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych przybliżających kierunki kształcenia w Technikum Transportowym. Gimnazjaliści spotkali się z zawodami : technika spedytora, technika mechanika lotniczego, technika eksploatacji portów i terminali oraz technika transportu kolejowego. Spotkanie z nauczycielami zawodu i uczniami technikum na pewno wzbogaciło ich wiedzę z branży transportowej.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


KONFERENCJA W CKZiU

ckziu 26.01.16

26 stycznia 2016r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w konferencji ,, Spotkanie teorii z praktyką „ zorganizowanej przez CKZiU przy ul. Grota Roweckiego. Podczas uroczystości odbyła się gra dla gimnazjalistów polegająca na zdobywaniu punktów ze znajomości kierunków kształcenia w centrum z nagrodami. Następnie szkole nadano tytuł ,, Kuźnia Talentów Kulinarnych" przyznany przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. Najlepszych uczniów uhonorowano tytułami ,, Zawodowca roku". W kategorii „kelner" tytuł uzyskał nasz absolwent Bartek Molik, co było dla nas niezmiernie przyjemną niespodzianką. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji na temat ,,Trendy na rynku pracy". Gościem specjalnym imprezy był Remigiusz Rączka kucharz prowadzący program kulinarny ,,Rączka gotuje", stąd mogliśmy zobaczyć warsztat pracy mistrza i skosztować przygotowanych potraw.

                                                                                      Iwona Sikorska- Dymanus, Anna Walas

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WIZYTA W PROMECIE

wizyta w Promecie
7 grudnia 2015r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do firmy Promet w Sosnowcu. W tym roku po raz pierwszy odwiedzili zakład produkcyjny. Z bliska mogli przyjrzeć się stanowiskom pracy. Firma ta, jest jednym z czołowych producentów elektrotechniki w kraju. Tutaj wykonuje się przyciski sterownicze, lampki i wskaźniki sygnalizacyjne, mierniki cyfrowe, łączniki, elementy systemów PPOŻ itd. Uczniowie zwiedzili magazyny, hale produkcyjne wyposażone w nowoczesne maszyny oraz pomieszczenie, w którym montuje się produkowane urządzenia.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 TECHNIKUM GASTRONOMICZNO – HOTELARSKIE

tech gas-hot 2015
26 listopada 2015r. kolejna grupa trzecioklasistów uczestniczyła w warsztatach zawodoznawczych w Technikum nr 3. Tym razem uczniowie poznawali zawód technika hotelarstwa, technika obsługi turystycznej i technika kelnera. W serdecznej atmosferze rozmawiali z nauczycielem zawodu i tegorocznymi maturzystami na temat kierunków kształcenia i rynku pracy. Bogatsi o nową wiedzę mogą zastanawiać się nad wyborem szkoły.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

TECHNIKUM GASTRONOMICZNO- HOTELARSKIE

gastronomik2015
21.10.2015r. udaliśmy się do Technikum Gastronomiczno- Hotelarskiego na warsztaty ,,CIASTO NALEŚNIKOWE W RÓŻNYCH WYDANIACH ". W pracowni technologii żywienia uczniowie pod kierunkiem instruktora i starszych kolegów i koleżanek uczyli się przygotowywać to lubiane przez wszystkich danie. Pod ich rękami szybko zapełniały się talerze naleśnikami i jabłkami w cieście naleśnikowym. Największą atrakcją zajęć było przygotowanie dla siebie deseru, Panna Cotta i oczywiście degustacja wszystkich potraw. W dalszej części wizyty zwiedziliśmy placówkę ( głównie pracownie przygotowujące do zawodu). Gimnazjaliści zdobyli również wiele informacji na temat kierunków kształcenia, rynku pracy dla absolwentów tej branży oraz dowiedzieli się, jak wygląda egzamin zawodowy.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH

elektr22.10.15

 

22 października 2015 roku w ramach OTK odbyło się spotkanie w ZSEiI. Trzecioklasiści uczestniczyli w dwóch 45 minutowych lekcjach otwartych z informatyki i elektroniki. Następnie zwiedzili nowoczesne pracownie zawodowe i zapoznali się z zawodem technika realizacji nagrań i nagłośnień. W sali multimedialnej obejrzeli prezentację dotyczącą szkoły: kierunki kształcenia, rynek pracy dla przyszłych absolwentów, sukcesy uczniów w konkursach, wyniki matur, dane dotyczące egzaminu zawodowego, zajęcia pozalekcyjne itp.. Na pewno bogatsi o nowe doświadczenia mogą zastanawiać się nad wyborem szkoły i zawodu.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

ROK SZKOLNY 2014/2015


 

 

WARSZTATY W ,,GASTRONOMIKU"

gastronomik 2015

12 marca 2015r. gościliśmy w Technikum Gastronomiczno – Hotelarskim na warsztatach zawodowych. W pracowni technologii żywienia uczniowie pod kierunkiem instruktora i starszych kolegów uczyli się przygotowywać pierogi. Cenne wskazówki starszych koleżanek przyczyniły się do ,, wyprodukowania" fantastycznego dania , które bardzo szybko znikało z talerzy. W dalszej części wizyty zwiedziliśmy placówkę ( głównie pracownie przygotowujące do zawodu). Gimnazjaliści zdobyli również wiele informacji na temat kierunków kształcenia, rynku pracy dla absolwentów tej branży oraz dowiedzieli się jak wygląda egzamin zawodowy.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

WIZYTA W ,,KILIŃSKIM"

samochodówka 26.02.2015
26 lutego 2015 r. gimnazjaliści odwiedzili kolejną placówkę szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Tym razem gościliśmy w Technikum Samochodowo- Mechatronicznym. Uczniowie na warsztatach zawodowych poznali kierunki kształcenia. Otrzymali również informację o nowym zawodzie zaproponowanym przez szkołę w roku szkolnym 2015/2016 , o mechaniku motocyklowym. W sali multimedialnej obejrzeli prezentację dotycząca osiągnięć szkoły, kierunków kształcenia, egzaminów i praktyk zawodowych, również zagranicznych oraz informacje o współpracy z lokalnymi pracodawcami.

 

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

FESTIWAL ZAWODÓW W TECHNIKUM TRANSPORTOWYM

technikum transportowe 2015

28 stycznia 2015r. grupa gimnazjalistów uczestniczyła w warsztatach w ramach festiwalu zawodów. Tym razem uczniowie bliżej poznawali niektóre czynności zawodowe wykonywane przez technika spedytora i technika eksploatacji portów i terminali. Od nauczycieli zawodów uzyskiwali informacje na temat rynku pracy, egzaminów zawodowych i losów absolwentów w/w kierunków.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WIZYTA W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

technikum ekonomiczne 2015
22 stycznia 2015r. uczniowie klas trzecich poznawali zawody branży ekonomicznej w Technikum nr 1. Gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach zawodowych przybliżających zawód technika ekonomisty i technika organizacji reklamy. Na koniec odwiedzili szkolną bibliotekę i obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą osiągnięcia placówki, kierunki kształcenia z warsztatami zawodowymi we Włoszech i Hiszpanii oraz rynek pracy dla absolwentów.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

Europejskie Stoły Świąteczne

europejskie stoły 2014
11grudnia 2014 r. nasi trzecioklasiści uczestniczyli w prezentacji Europejskich Stołów Świątecznych w Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim w Sosnowcu.
Podczas spotkania uczniowie poznali świąteczne tradycje w krajach europejskich, degustowali potrawy przygotowane przez uczniów oraz zagłosowali na najsmaczniejszą potrawę wigilijną. Po prezentacji gimnazjaliści zwiedzili placówkę , głównie sale, w których odbywają się zajęcia praktyczne ( pracownie technologiczne i obsługi konsumenta). Miło było spotkać także naszych absolwentów jako gospodarzy imprezy .

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE W CKZiU

warsztaty 3.12.2014


3 grudnia 2014r. piętnastka z Jedynki uczestniczyła w warsztatach zawodowych w Technikum Grafiki, Logistyki i Środowiska. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej dotyczącej szkoły, młodzież udała się na zajęcia przybliżające naukę w zawodach: technik logistyk, technik elektryk, technik cyfrowych procesów graficznych, technik analityk, technik górnik.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

WIZYTA W TECHNIKUM ARCHITEKTONCZNO –BUDOWLANYM

technikum archit - budow 2014


19 listopada 2014r. w ramach FESTIWALU ZAWODÓW gościliśmy w Technikum Architektoniczno – Budowlanym na warsztatach plastyczno- dekoratorskich ,,Budowle świata". Gimnazjaliści pod okiem nauczyciela zawodu wykonali z kolorowych nici i szpilek makiety ---Wieży Eiffla. Podczas spotkania zapoznali się z ofertą edukacyjną placówki.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W TECHNIKUM PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU

stylizacja i ubiór 2014


21.10.2014r. uczennice klas trzecich gimnazjum uczestniczyły w warsztatach zawodowych w Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru. Podczas spotkania uzyskały informacje na temat branży: modowej, fotograficznej, fryzjerskiej, szklarskiej i kosmetycznej. Następnie w ramach zajęć fryzjerskich pt. ,,Odkryj siebie na nowo", a także projektowych pt. ,,Stań się na chwilę projektantem mody" młodzież, pod okiem nauczycieli, poznawała tajniki zawodów, które oferuje placówka.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

ROK SZKOLNY 2013/2014


WARSZTATY MEDYCZNO- PSYCHOLOGICZNE I ARTYSTYCZNE W VIII LO IM. C.K.NORWIDA

warsztaty w norwidzie 2014

14 marca 2014r. dziewczęta klas trzecich gimnazjum, zainteresowane nauką w liceum uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli i uczniów VIII LO. Podczas spotkania wspólnie z licealistami, w pracowni biologicznej badali właściwości wody, przeprowadzali izolację DNA, wykrywali katalazę i witaminę C w różnych produktach. Na zajęciach artystycznych we wspólnej dyskusji szukały miejsca dla artystów we współczesnym świecie, rozmawiały o realizacji swoich marzeń, rozwoju osobowości , autoprezentacji i umiejętnościach interpersonalnych.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WARSZTATY W TECHNIKUM TRANSPORTOWYM I W TECHNIKUM SAMOCHODOWO-MECHATRONICZNYM

techn transp 10.03 14

10 marca 2014r. grupa uczniów zainteresowana konkretnymi kierunkami kształcenia w w/w szkołach uczestniczyła w warsztatach przybliżających zawód technika transportu kolejowego, technika spedytora i technika mechatronika. Gimnazjaliści w rozmowie z nauczycielami zawodu i podczas zajęć praktycznych, przeprowadzonych przez starszych kolegów - uczniów technikum, poznawali tajniki zawodów będących w kręgu ich zainteresowań. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się montaż układów pneumatycznych w programie FESTO FIUID SIM, obsługa ramienia i programowanie robota.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WARSZTATY W TECHNIKUM EKONOMICZNYM

warsztaty w TE 2014
27 lutego w ramach orientacji zawodowej uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodowych w Technikum Ekonomicznym w Sosnowcu. Podczas zajęć poznawali tajniki zawodu technika organizacji reklamy i technika ekonomisty. Pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych, przy skutecznej pomocy starszych kolegów i koleżanek, wdrażali się w czynności zawodowe tej branży. Na koniec obejrzeli prezentację multimedialną szkoły.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

WIZYTA MŁODZIEŻY W TECHNIKUM GRAFIKI, LOGISTYKI I ŚRODOWISKA

tech graf 201325 listopada 2013r. nasi gimnazjaliści zawitali do CKZiU. Celem spotkania były zajęcia przybliżające zawody, których uczy się młodzież tej placówki. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, w której przedstawiono kierunki kształcenia tj. technik procesów graficznych, technik logistyk, technik elektryk, technik analityk, technik górnictwa podziemnego, technik ochrony środowiska. Każdy zawód omówiono pod kątem rynku pracy i współpracy z lokalnymi firmami m.in. JASFBG- Katowice, Apator, Polska Press, Katowicki Holding Węglowy), jak również omówiono sposoby uzyskania dodatkowych kwalifikacji, które można zdobyć podczas nauki. Uczniowie usłyszeli także o współpracy międzynarodowej, na którą składają się staże i wyjazdy młodzieży do Włoch. Następnie w pracowniach zawodowych przeprowadzali badania analityczne, obserwowali zadania zawodowe logistyków, a także wdrażali się w pracę techników procesów graficznych.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W ZSPiSU PRZY ULICY WARNEŃCZYKA W SOSNOWCU

ZSPiSU 2013
18.10.2013r. uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodowych w Technikum Projektowania i Stylizacji Ubioru. Podczas spotkania uzyskali informacje na temat branży: modowej, szklarskiej, fotograficznej, fryzjerskiej i kosmetycznej. Następnie w ramach zajęć fryzjerskich pt. ,,Odkryj siebie na nowo", a także projektowych pt. ,,Stań się na chwilę projektantem mody" młodzież, pod okiem nauczycieli, poznawała tajniki zawodów, które oferuje placówka.


                                                                                                                   Anna Walas

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 WARSZTATY W TECHNIKUM GASTRONOMICZNO– HOTELARSKIM

warsztaty 2013 zsgh
17 października w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trzecioklasiści gościli w Zespole Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich. Celem spotkania były warsztaty przybliżające zawody, których uczy się tamtejsza młodzież. Tym razem w ramach zajęć ,,Ciasta, ciasteczka..." uczniowie obu szkół przygotowywali kruche specjały. W trakcie pracy nasi gimnazjaliści poznawali specyfikę goszczącej ich szkoły, kierunki kształcenia, rynek pracy branży gastronomiczno- hotelarskiej, a także uzyskali informacje na temat kwalifikacyjnych kursów zawodowych.


                                                                                                                                  Anna Walas

więcej zdjęć - kliknij tutaj


ROK SZKOLNY 2012/2013


 Sukces w Regionalnym Konkursie pod patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca i Śląskiej Izby Budownictwa

ZSAB2012

22 maja 2013r. w ZSAB w Sosnowcu odbył się regionalny konkurs drużynowy ,,GIMNAZJALISTO, ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY".
Gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie: Andrzej Grabowski, Krystian Struzik, Dawid Syposz. Uczniowie zajęli I miejsce.

Miło poinformować, że Dawid Syposz wykazał się największą spośród wszystkich uczestników wiedzą o sztuce. Uczeń od organizatorów konkursu otrzymał indywidualną nagrodę i pamiątkowy dyplom.

więcej zdjęć - kliknij tutaJ


ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I LICEALNYCH

zstil 19.03.2013

19 marca 2013r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych zorganizowanych dla nich przez ZSTiL. Kilka dni wcześniej spośród wielu propozycji zajęć wybrali te, którymi byli najbardziej zainteresowani. W niewielkich grupach zgodnie z wyborami poznawali wybrane przez siebie kierunki kształcenia . Dziewczęta zdecydowane na naukę w technikum transportu kolejowego zapoznały się z obsługą sterowania ruchem kolejowym i sygnalizacją kolejową, dowiedziały się jak przebiega praca maszynisty na współczesnym taborze, zwiedziły parowóz TY51-133 oraz ćwiczyły na symulatorze. Chłopcy, którym bliższa była znajomość transportowo-spedycyjna poznawali zasady pakowania różnych towarów, zapoznali się z budową kodu kreskowego i informacjami, które ten kod zawiera. Na koniec zasiedli „za sterami samolotu" ćwicząc na symulatorze lotów. Na warsztatach psychologicznych uczennice za pomocą różnych testów i psychozabaw poznawali siebie oraz uczyły się integracji w zespole. Podczas spotkania obejrzeli prezentacje multimedialną, a od dyrektora p. J. Górskiego dowiedzieli się wszystkiego o szkole, kierunkach kształcenia, praktykach zawodowych zarówno na terenie kraju jak i za granicą.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNO – HOTELARSKICH

zsgh 12.03.2013


Tradycyjnie, jak co roku, 12.03.2013r. zostaliśmy zaproszeni do ZSGH na warsztaty „Plecionki, chałki, chałeczki". Tym razem nasze uczennice, wspólnie z młodzieżą „gastronomika", wykonywały różne wyroby z ciasta drożdżowego. Pod okiem fachowców uczyły się tworzyć plecionki, chałki, precle, grzebienie itp. Trzeba przyznać, że wszyscy radzili sobie znakomicie. Podczas oczekiwania na gotowy wyrób od nauczyciela zawodu p. D. Paszczeli uczennice zdobywały wiedzę na temat kierunków kształcenia, praktycznej nauki zawodu, egzaminów zawodowych itp. W trakcie naszej wizyty pojawili się byli absolwenci szkoły, obecne studenci dietetyki i ratownictwa medycznego Uniwersytetu Medycznego. Rozmowa z nimi zapewne przyczyniła się do podjęcia konkretnych deklaracji. Zwieńczeniem dnia była degustacja wyrobów.

więcej zdjęć - kliknij tutaj

 


 

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNO –ELEKTRYCZNYCH

ZSME06.02.2013

6 lutego 2013r. odbyło się kolejne spotkanie w szkole ponadgimnazjalnej. Tym razem trzecioklasiści poznawali ofertę edukacyjną ZSME w Sosnowcu. Przyszli absolwenci mieli okazję w wyczerpujący sposób poznać zawody: technika mechatronika, technika pojazdów samochodowych, technika mechanika, operatora CNC, technologa tworzyw sztucznych, elektromechanika pojazdów samochodowych, montera maszyn i urządzeń. Wszystkie spotkania odbywały się w pracowniach zawodu i w warsztatach szkolnych . Nauczyciele zawodu w wyczerpujący sposób charakteryzowali każdy zawód określając jednocześnie potrzeby rynku pracy z możliwością zatrudnienia tuż po ukończeniu szkoły, a niekiedy w trakcie jej trwania. W znalezieniu pracy nie powinni mieć obecnie problemów spawacze, operatorzy CNC i technolodzy tworzyw sztucznych.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

Wizyta w "Budowlance"

zsab 2012

16.10.2012r. uczniowie klas trzecich w ramach OTK uczestniczyli w warsztatach w ZSAB. Podczas wizyty poznali ofertę edukacyjną szkoły, obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów pierwszej klasy technikum budowlanego. Następnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których uczyli się tapetowania, ozdabiania ścian elementami dekoracyjnymi oraz projektowali  i wykonywali maski afrykańskich wojowników różnymi technikami plastycznymi. Na zajęciach z decoupage’u zdobili  papierowe talerze.


Nasi w Zespole Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru!

zspisu 17.10.2012

17.10. 2012r. gimnazjalistki z klas  trzecich w ramach OTK  gościły w ZSPiSU. Tym razem przy ulicy Warneńczyka poznawały zawód fryzjera, kosmetyczki i projektanta mody. Według opinii nauczycieli, są to zawody z perspektywami na rynku pracy.

więcej zdjęć - kliknij tutaj
 

ROK SZKOLNY 2011/2012Konkurs w ZSAB

zsab konkurs 30.05.2012

30 maja 2012r. w ZSAB odbył się konkurs drużynowy ,,MIEDZYGIMNAZJALNE ROZGRYWKI BUDOWLANE –GIMNAZJALISTO, ZOSTAŃ ARCHITEKTEM SWOJEJ KARIERY”. Proponowane konkurencje przyprawiały o zawrót głowy :
  • KWIATOWE ROZETY (malowanie gipsowych kwiatów),
  • APETYT NA KWIATY (aranżacja kompozycji roślinnych),
  • PUZZLE Z PIÓRAMI (układanie paneli podłogowych, które w istocie okazały się układaniem mozaiki – do wykorzystania: cegły, zaprawa i kafelki)
  • NARZĘDZIOWE NIESPODZIANKI ( znajomość budowlanych narzędzi)
  • SKOK PRZEZ PŁOT (konkurencje sportowe)
Gimnazjum reprezentowały 3 drużyny.
Drużyna w składzie: Karolina Kowalczyk, Marta Krzak, Ernest Stachowicz wywalczyła II miejsce na 16 biorących udział w konkursie. Jednak zwycięzcami są wszyscy . Zadania nie należały do prostych. Trzeba było wykazać się kreatywnością, umiejętnością współpracy w zespole, zaangażowaniem, sprawnością sportową oraz niezwykłą wiarą w to, że te wszystkie zadania są do wykonania.

ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNO HOTELARSKICH

zsgh 2012

23.11.2011r. grupa uczniów klas trzecich zawitała w gościnne progi ZSGH. Pierwsze kroki to spotkanie w pracowni technologii żywienia na warsztatach ,,Potrawy kuchni francuskiej – samodzielne wykonanie tarty i jej degustacja”. Pod kierunkiem instruktora zawodu uczniowie wykonywali to popularne danie. Przede wszystkim higiena. Na bieżąco używali wody, wykonując kolejno czynności, pod czujnym okiem instruktora oraz starszych kolegów i koleżanek (wyrabianie ciasta, przygotowanie form i farszu). Podczas pieczenia tarty uzyskiwali wszelkie informacje na temat szkoły, kierunków kształcenia, rynku pracy dla absolwentów, egzaminu na zakończenie szkoły zawodowej i technikum.
I w końcu degustacja. Każda z trzech grup skosztowała przygotowanej przez siebie potrawy. Wszyscy byli usatysfakcjonowani swoimi kulinarnymi umiejętnościami.

 


ZESPÓŁ SZKÓŁ ARCHITEKTONICZNO – BUDOWLANYCH

15 listopada 2011r. grupa gimnazjalistów klas trzecich uczestniczyła w zajęciach ,,PRZEZ SZTUKĘ DO WILKICH BUDOWLI”. Były to warsztaty z elementami tworzenia makiet i modeli. Gimnazjaliści wykazywali się zdolnościami Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu.


WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH

20 października 2011 roku spotkanie w ZSEiI. Pierwsze nasze kroki to wizyta w sali multimedialnej. Tutaj obejrzeliśmy prezentację dotyczącą szkoły: kierunki kształcenia, rynek pracy dla przyszłych absolwentów, sukcesy uczniów w konkursach, zajęcia pozalekcyjne. Następnie gimnazjaliści zostali podzieleni na dwie grupy i w takim składzie uczestniczyli w zajęciach z elektroniki. Za chwilę znów spotkaliśmy się by razem wziąć udział w lekcji w pracowni informatycznej. Na pewno bogatsi o nowe doświadczenia gimnazjaliści mogą zastanawiać się nad wyborem szkoły.

 


WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ PROJEKTOWANIA I STYLIZACJI UBIORU

18 października 2011 po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościliśmy w ZSPiSU na warsztatach zawodoznawczych. Wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji, z której młodzież dowiedziała się o kierunkach kształcenia, charakterystyce zawodów, rynku pracy dla absolwentów. Poinformowano nas, iż w przyszłym roku zostanie otwarty nowy kierunek – fototechnik. Następnie w niewielkich grupach uczestniczyliśmy w warsztatach w pracowniach: stylizacji ubioru z projektantką mody p. I Kanclerz, fryzjerskiej i kosmetycznej. Podczas zajęć gimnazjaliści zdobywali wiedzę o szkole , praktycznej nauce zawodu, predyspozycjach , jednocześnie sprawdzali umiejętności przyszłych
absolwentów szkoły podczas nauki pielęgnacji dłoni i paznokci, nauki wykonywania makijażu czy robienia fryzur.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ELEKTRYCZNE GITARY W ZESPOLE SZKÓŁ ARCHITEKTONICZNO- BUDOWLANYCH

25 marca zawitaliśmy na długo oczekiwany ,, WIECZÓR PRZY ŚWIECACH”, którego główną atrakcją był zespół Elektryczne Gitary z liderem Kubą Sienkiewiczem. Byliśmy zachwyceni profesjonalizmem przygotowania imprezy. Wejście za zaproszeniami, pięknie przygotowana sala gimnastyczna z mnóstwem balonów i niezliczoną ilością zapalonych świeczek. Impreza rozpoczęła się od podsumowania TYGODNIA KULTURY KRAJÓW NIEMIECKOJĘZYCZNYCH z zaakcentowaniem wielokulturowości naszego miasta na przestrzeni wieków. Potem był autorski kabaret i w końcu Kuba Sienkiewicz z zespołem. Chłopcy z II b Adrian, Kamil i Krystian nie ukrywali swojego zachwytu, szczególnie nad brzmieniem gitar, których są fanami. Trzeba przyznać, że koncert był świetny. Lider grupy rozruszał całą salę, która bardzo emocjonalne reagowała na kolejne utwory. Bez względu na wiek wszyscy dobrze się bawili . Najważniejsze, przynajmniej dla chłopaków było to, co działo się po koncercie. Nasi panowie załatwili sobie autografy zespołu, zrobili pamiątkowe zdjęcia i otrzymali ,,kostki’’, którymi zespół grał podczas koncertu. Kuba Sienkiewicz lider zespołu z wykształcenia jest lekarzem neurologiem pracującym w swoim zawodzie. Ukończył warszawską Akademię Medyczną. Jest bratankiem aktorki Krystyny Sienkiewicz.

ZESPÓŁ SZKÓŁ GASTRONOMICZNO – HOTELARSKICH

16 marca 2011r. grupa gimnazjalistów klas trzecich zawitała w gościnne progi Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Sosnowcu na zajęcia zawodoznawcze. Pierwsze kroki to zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkoły. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną
z charakterystyką wszystkich zawodów kształconych w placówce. Pani Dorota Paszczela , która zajmowała się gimnazjalistami opowiadała o możliwościach pracy w wyuczonych zawodach oraz dalszej drodze kariery.

Z uzyskanych informacji dowiedzieliśmy się, że absolwenci kontynuują naukę na uczelniach wyższych
na kierunkach zgodnych z wykształceniem lub pokrewnych, ale także wybierają inne studia np. germanistykę.

Wielu z nich nie ma problemu ze znalezieniem pracy po ukończeniu szkoły. Oczywiście muszą być profesjonalistami w wykonywanych zadaniach , z resztą takie są wymagania w stosunku do wszystkich zawodów. Kolejny etap to długo oczekiwane zajęcia warsztatowe.
Szkoła przygotowała dla nas pieczenie wyrobów drobnych z ciasta maślanego, czyli pieczenie ciasteczek. Najważniejsze to higiena. Wszyscy grzecznie ustawili się w kolejce do mycia rączek, a potem na stanowiska.

W grupach rozpoczęli szaleństwo wyrobu słodkości. Do ciasta podstawowego dodawali wedle upodobań
kakao, wiórki kokosowe, potem używali wałka i formowali ciasteczka. Jedni korzystali z foremek, inni nadawali własne kształty wykorzystując możliwe narzędzia. Ostatni etap to pieczenie. I niespodzianka. Piekarniki elektryczne odmówiły posłuszeństwa. Ponieważ szkoła musi być przygotowana na różne chochliki, pieczenie kontynuowano w piekarnikach gazowych. Po kilkunastu minutach rozpoczęła się degustacja. Wszyscy byli zadowoleni ze swojej pracy, a smakowało wyśmienicie.
To, czego nie zjedli mogli zabrać do domu, aby poczęstować innych. W międzyczasie gimnazjaliści obejrzeli inne pracownie przygotowujące do zawodu. Pogoda w tym dniu była wyjątkowo niekorzystna, ale my byliśmy zadowoleni z przyjęcia, uzyskanych informacji oraz z fantastycznych wypieków.

 


ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNO- ELEKTRYCZNYCH

11 stycznia 2011r. grupa gimnazjalistów zawitała w gościnne progi Zespołu Szkół Mechaniczno -Elektrycznych przy ul. J. Kilińskiego. W holu placówki czekał już na nas p. Michał Wilk, który zajął się oprowadzaniem młodzieży.

Pierwsze kroki to poznanie
budynku i obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej szkoły oraz kierunków kształcenia . Później kolejno odwiedzaliśmy pracownie, w których gimnazjaliści mogli poznać przedsmak kształconych zawodów. W teorii i praktyce poznawali założenia klas przedmiotowych, pracowali przy obwodach elektrycznych, zaznajomili się z pracą przyszłych operatorów obrabiarek numerycznie sterowanych i chyba było to najciekawsze doświadczenie. Według p. Michała dobrzy fachowcy w tej dziedzinie nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Są bardzo poszukiwani przez pracodawców, gdyż obrabiarki wypierają z rynku tradycyjne tokarki, frezerki, szlifierki itp.
Zainteresowanie uczniów wzbudziły także tzw. warsztaty . W tym budynku zobaczyli w jaki sposób zdobywają praktyczną wiedzę przyszli mechanicy samochodowi, technolodzy przetwórstwa tworzyw sztucznych, spawacze itp.

Uczniowie wyszli bogatsi
o wiedzę dotyczącą zawodów, miejsca pracy oraz o materiały promujące szkołę. Myślę, że gimnazjaliści uczestniczący w wycieczce będą doskonałym źródłem informacji na temat szkoły i na godzinach wychowawczych chętnie podzielą się swoją wiedzą z zainteresowanymi.

 


WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ

1 grudnia 2010 r. grupa gimnazjalistów z klas: III a, b, c, d oraz z II b zdecydowała się na wcześniej zaplanowane wyjście do Straży Pożarnej w Sosnowcu mimo śnieżnej i mroźnej aury. To już drugie takie wyjście do miejsca pracy po Biurze Podróży ,, Enigma”. Uczestnicy warsztatów mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się kto może wykonywać zawód strażaka .

Składa się na to wiele istotnych rzeczy a mianowicie :

wykształcenie, predyspozycje psychiczne, umiejętność współpracy w grupie, odwaga, odporność na stres,
systematyczna dbałość o sprawność fizyczną, umiejętność udzielania pierwszej pomocy itp .

Gimnazjaliści
mieli możliwość obejrzenia sprzętu i narzędzi, którymi posługują się strażacy , dowiedzieli się także jakie są najtrudniejsze akcje, jak radzą sobie ze stresem, jak długo można pracować w zawodzie. Wszyscy zainteresowani zawodem powinni skontaktować się z przedstawicielami klas uczestniczącymi w wycieczce lub doradcą zawodowym. Myślę ,że uczestnicy warsztatów podczas godzin wychowawczych podzielą się wrażeniami i zdobytą wiedzą.

Co możesz już teraz zrobić jeżeli myślisz o zawodzie?
Dbaj o sprawność fizyczną, współpracuj w zespole angażując się do różnych zadań, pokochaj chemię, fizykę i matematykę.

O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy