24 Września 2017
Gerard, Gerarda, Gerhard, Maria, Teodor,
Tomir, Uniegost

Home Zadania

Do zadań szkolnego doradcy zawodowego

należy w szczególności:

zadania doradcy

1. Diagnozowanie uzdolnień uczniów, ich cech osobowych, psychofizycznych.
  2. Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  3. Zbieranie, udostępnianie i aktualizowanie informacji edukacyjnych oraz zawodowych odpowiednich dla danego poziomu kształcenia.
  4. Pokazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom dodatkowych źródeł informacji dotyczących:
    1. oferty rynku pracy,
    2. gałęzi rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia,
    3. wykorzystania posiadanych uzdolnień przy wykonywaniu przyszłych zadań zawodowych,
    4. alternatywnych możliwości kształcenia dla uczniów z problemami emocjonalnymi i dla uczniów niedostosowanych społecznie,
    5. możliwości skorzystania z edukacyjnych programów Unii Europejskiej.
  5. Udzielanie indywidualnych oraz grupowych wskazówek i porad uczniom i rodzicom.
  6. Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania własnej kariery i podjęcia najlepszej pracy zawodowej.
  7. Koordynowanie działalności informacyjno - doradczej prowadzonej przez szkołę.
  8. Organizowanie spotkań szkoleniowo - informacyjnych, dla nauczycieli, udostępnianie informacji i materiałów do pracy z uczniami.
  9. Współpraca z radą pedagogiczną w zakresie tworzenia i zapewnienia ciągłości działań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego, realizacja działań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej, zawartych w programie wychowawczym szkoły i programie profilaktyki.
  10. Współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego, w szczególności z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi oraz innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom i rodzicom.
  11. Wspieranie działań szkoły mających na celu jak najlepszy rozwój edukacyjny i zawodowy uczniów.