23 Kwietnia 2017
Helena, Jerzy, Wojciech

Zodiak: Byk

Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu

Za nami już XI Święto Pi!

święto pi 2017
Z tej okazji już kolejny raz uczniowie klasy II A i IA odwiedzili festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych, zorganizowany na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczyliśmyw pokazie doświadczeń z fizyki. Pokaz składał się z licznych eksperymentów podczas, których zademonstrowano jak wywołać wyładowania elektrostatyczne (pioruny), pokazano przeskoki łuków elektrycznych oraz kilka doświadczeń rażących prądem :)
Uczniowie mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania z matematyki – czyli poznać bliżej liczby trójkątne. Początkowe liczby trójkątne: 1, 3, 6, 10, 15, 21, 28, 36, 45, 55, 66, 78, 91, 105, 120, 136, 153, 171, 190, 210, 231, 253, 276, 300, 325, 351, ...
Można ułożyć piramidę liczb trójkątnych. Podczas budowania konstrukcji z klocków w kształcie piramidy, trzeba pamiętać, by klocek z kolejnej warstwy leżał na dwóch klockach z warstwy poprzedniej. Po ułożeniu podstawy musimy postawić na niej ścianę złożoną o jeden klocek mniej. Zaczynając od podstawy z n klocków, w następnej warstwie musimy ułożyć ich n - 1. Układamy tak długo, aż na szczycie będzie tylko jeden klocek.
Podobno wzór wymyślił młody Gauss, gdy nudził się na lekcji matematyki. Liczby trójkątne są równe odpowiednim współczynnikom newtonowskim.
Najbardziej wyczekiwaną częścią tego dnia były pokazy doświadczeń chemicznych. Przekonaliśmy się, że ta nauka potrafi być zaskakująco kolorowa, głośna i często po prostu wesoła. Skacząca pasta do zębów dla słonia, znikający proszek a może lokomotywa w probówce? Jakiego koloru jest smoczy ogień? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźliśmy podczas pokazów „ Chemicznie (nie)bezpiecznie "

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>