Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Poniedziałek
19 Lutego 2018
Imieniny obchodzą
Arnold, Arnolf, Bądzisława, Gabin,
Henryk, Konrad, Konrada, Leoncjusz,
Manswet, Marceli

Do końca roku zostało 316 dni.
Zodiak: Ryba
Translate WWW
Home

Witaj na naszej stronie!

MŁODZIEŻ GIMNAZJUM NR 1 NA EUROWEEKU

euroweek 2016

Tydzień Edukacji Globalnej 2016 r. pod hasłem „ Razem dla Pokoju" został poprzedzony wyjazdem młodzieży na warsztaty językowe do Międzygórza. Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu w dniach 6.11.2016 do 10.11.2016 r. brali udział w projekcie Euroweek – szkoła Liderów. Młodzież miała możliwość spotkania się i pracy z wolontariuszami m.in. z Meksyku, Indii, Etiopii, Haiti, Azerbejdżanu, Filipin. Podczas pobytu uczniowie nie tylko szlifowali zdolności językowe, ale również mieli możliwość poznania różnorodności kulturowej wielu zakątków świata. Projekt jest realizowany przez Europejskie Forum Młodzieży i skierowany jest do uczniów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności społeczne i interpersonalne, takie jak: praca w zespole, autoprezentacja, kierowanie, czy przewodzenie w grupie. Euroweek –Szkoła Liderów jest obozem edukacyjnym opartym na metodach stosowanych w Unii Europejskiej. Uczestnictwo w projekcie pozwala młodym ludziom włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.
Współorganizatorami warsztatów były nauczycielki z Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu – pani Katarzyna Mól i pani Elżbieta Flak.
Nad całością czuwał dyrektor Europejskiego Forum Młodzieży – pan Adam Jaśnikowski.
Zajęcia w głównej mierze odbywały się w języku angielskim, co było dla młodzieży doskonałą okazją do trenowania praktycznych umiejętności językowych, zarówno słuchania, jak i mówienia. Grupa licząca około 80 osób z różnych miast Polski spotkała się, aby pogłębiać swoją wiedzę oraz umiejętności. Zajęcia były prowadzone w przemyślany sposób, w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń. Pozwoliło to na szybką i zażyłą integrację grup biorących udział w projekcie i świetną zabawę. Zwieńczeniem każdego dnia była wspólna dyskoteka, w której brali udział zarówno wolontariusze jak i uczestnicy warsztatów. Bardzo chętnie do wspólnej zabawy włączali się również opiekunowie grup. Nie zabrakło zaznajomienia się z pięknem i historią ziemi kłodzkiej. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję podczas wycieczki do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka zwiedzić Twierdzę Kłodzką, Muzeum Filumenistyczne, kościoły różnych wyznań, czy też przejść gotyckim mostem na Młynówce z lat ok. 1280-1390 z barokowymi figurami, stylistycznie powiązanym z mostem Karola w Pradze.
Ostatniego dnia, wieczorem nadszedł czas na podsumowanie obozu, wręczenie certyfikatów ukończenia Szkoły Liderów. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, choć już zaczęły się pojawiać emocje związane z rozstaniem. Jak przyznają sami uczestnicy obozu, była to dla nich wspaniała przygoda, którą chcieliby powtórzyć w przyszłości. Opiekunowie zgadzają się ze zdaniem uczniów, z pewnością nie był to czas stracony.

więcej zdjęć - kliknij tutaj

oraz tutaj


 

 

Strange Scotland...

2war
Taki tytuł nosiły nasze kolejne warsztaty językowe w teatrze Korez w Katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, które odbyły się 15. listopada 2016 r. Tym razem mieliśmy przyjemność uczestniczenia w spotkaniu z Williamem Home, rodowitym Szkotem, który podróżując po wielu krajach Europy, a także Azji i Australii, odwiedził również Polskę prezentując nam autentyczny obraz Szkocji widzianej oczami młodego Szkota.
Mieliśmy okazję poznać specjalności szkockiej kuchni takie jak: haggis, shortbread, panierowane batoniki Mars na gorąco, czy IRN BRU – ulubiony napój Szkotów oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych ze szkocką muzyką, tradycyjnym strojem szkockich górali, świętami i festiwalem Fringe w Edynburgu, a także usłyszeć coś o Nessie – legendarnym potworku z Loch Ness.
W czasie spotkania uczniowie mieli możliwość poznania specyfiki języka angielskiego używanego przez Szkotów. Już na pierwszy rzut oka widać, że to język wyjątkowo trudny i nieco 'strange' (dziwny). Nie mogliśmy się w nim doszukać języka angielskiego, używanego przez Brytyjczyków, czy uczonego w polskiej szkole.
Na koniec oczywiście zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, które będą przypominały nam epizod językowy z Williamem i kulturą Szkocji. Oczywiście temat będzie kontynuowany na lekcjach języka angielskiego, zwłaszcza, że za parę dni Szkoci będą obchodzili święto swojego patrona, zatem będzie to okazja, aby nieco więcej uwagi poświęcić 'Strange Scotland'.

                                                                            Barbara Jureczka, Aneta Żurek-Podmokły

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

Z wizytą u Dragona

nasz dragon

Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz mieszkańcom naszej dzielnicy, którzy przyłączyli się do akcji charytatywnej " Pomóżmy Dragonowi ". Zebraliśmy 360 zł i 87gr. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup wysokiej jakości karmy dostosowanej do potrzeb pieska. 8 listopada wybraliśmy się do sosnowieckiego schroniska. Kierownik - pan Marcin Jakubczak -  zaprowadził nas do boksu, w którym mieszka Dragonek wraz z kilkoma towarzyszami. Opowiadał nam o pobycie psa w azylu. Mówił o jego trudnym i długotrwałym leczeniu, chwalił go jako wyjątkowo inteligentnego, przyjaznego czworonoga. Byliśmy wzruszeni tym, jak troskliwie zaopiekowano się bezdomnym zwierzakiem, który przez wiele lat mieszkał wśród nas. Trzeba przyznać, że Dragon przeszedł niesamowitą metamorfozę, wypiękniał! Jest czysty, zadbany; ma gęstą, lśniącą sierść.
Nadal jednak brakuje mu prawdziwego domu. Piesek przytulał się do prętów, żebyśmy mogli go pogłaskać, szukał kontaktu z nami. Być może rozpoznał nas, wiedział, że przyjechaliśmy z Niwki, którą kochał mimo swojej psiej niedoli. Wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt jest przykrym doświadczeniem. Uświadamia nam ona, iż słowo "człowiek" nie zawsze brzmi dumnie. Skutki ludzkiej nieodpowiedzialności, bezmyślności, egoizmu i okrucieństwa są przerażające. Na szczęście wielu z nas odznacza się ogromną wrażliwością na krzywdę " braci mniejszych".Dziękujemy pracownikom sosnowieckiego schroniska oraz wspaniałym wolontariuszom za poświęcenie i wielkie serca. WARTO ICH WSPIERAĆ !!!

Obecnie potrzebna jest mokra karma dla psów. Puszki można przynosić do p. Iwony Sikorskiej - Dymanus lub p. Agnieszki Sikorskiej.

Mamy nadzieję, że los uśmiechnie się do Dragona. Taki fajny, mądry urwisek zasługuje na lepsze życie!

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

„ SZUKAMY WŁAŚCIWEGO ROZWIĄZANIA"


indeksW związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Rzucenia Palenia, który przypada na dzień 17.11.2016r., nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum podjęli decyzję o włączeniu się w działania promujące kampanię edukacyjną
w zakresie profilaktyki palenia tytoniu. Wszyscy bowiem jesteśmy świadomi zagrożeń wynikających z faktu palenia tytoniu, więc podjęliśmy kolejną próbę rozwiązania tego poważnego problemu.
W ostatnich latach zwiększa się znaczenie roli szkolnych programów profilaktycznych, w tym profilaktyki palenia tytoniu. Od trzech lat nauczyciele naszego gimnazjum wdrażają i realizują program edukacji antytytoniowej „Znajdź właściwe rozwiązanie ''. Głównym celem programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej, jak również wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nas tytoń . Liczymy na to, że efektem realizacji powyższego programu będzie ukształtowanie postaw zobowiązujących do niepalenia, odpowiedzialności za własne zdrowie, wspieranie ludzi palących, którzy pragną zerwać z nałogiem. Podobnie jak w latach ubiegłych, program „Znajdź właściwe rozwiązanie" będzie realizowany w naszej szkole w drugiej połowie listopada i grudniu, w tym roku szkolnym pod hasłem: „ Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych- Fakty i wyzwania" , w klasach I, II, III , głównie na lekcjach wychowawczych, metodą warsztatową. Zajęcia warsztatowe będą prowadzone systematycznie w każdym miesiącu przez nauczycieli, wychowawców klas i pedagoga szkolnego. Nasza praca będzie polegać na wspólnym analizowaniu zachowań własnych i zachowań innych ludzi. Będziemy zastanawiać się nad tym, jak najlepiej sobie radzić w trudnych sytuacjach, jak dbać o własne zdrowie i kondycję fizyczną,w tym również, jak unikać nałogów, takich, jak palenie tytoniu. Ponadto głównymi zamierzeniami tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu jest podkreślenie roli jednolitych opakowań jako części całościowego i wielosektorowego podejścia do ograniczenia palenia tytoniu oraz przekazanie informacji na temat biernego palenia, skutków zdrowotnych i ekonomicznych palenia tytoniu, a także e-papierosow. Pierwsze zajęcia warsztatowe będą przeprowadzone już wkrótce wśród uczniów klas I. Dotyczyć one będą przebiegu procesu uzależnienia od nikotyny i zmierzać do zintegrowania zespołów klasowych oraz do wyłonienia liderów. Równocześnie planujemy przeprowadzenie antynikotynowej akcji informacyjno – edukacyjnej wśród rodziców uczniów naszego gimnazjum. Spodziewamy się, że nasze działania przyniosą wyraźne wzmocnienie u młodzieży naszego gimnazjum postawy zobowiązującej do niepalenia.
Uczniowie klas II wspólnie z koordynatorem programu „Znajdź właściwe rozwiązanie" planują zorganizowanie akcji plakatowej pod hasłem: „Jestem świadomy zagrożenia – nie palę '' i zaprezentują wyniki swej pracy na szkolnym korytarzu przy sali nr 18.
W roku szkolnym 2016/2017 Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu realizuje ponadto programy przeciwdziałające uzależnieniom, kształtujące postawy asertywne.
Obecnie wielkim zagrożeniem dla młodzieży są dopalacze. Nasza szkoła również przeciwdziała zagrożeniu uzależnieniu od dopalaczy, organizując prelekcje dla rodziców uczniów klas I prowadzone przez pedagoga szkolnego.

Mamy nadzieję, ze podjęte przez nas działania przyniosą spodziewane rezultaty i przyczynia się do trwałej zmiany zachowań zdrowotnych wśród naszej młodzieży. Hasło, które przyświeca naszej szkolnej kampanii brzmi: „POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ, BY UWIERZYĆ W SIEBIE, NAUCZYĆ SIĘ MÓWIĆ –NIE!
I ZNALEŹĆ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE !!!

                                                                                                               Elżbieta Kalembka


 

 

MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA MINERAŁÓW

minerały 2016
giełda5 listopada grupa młodzieży naszego gimnazjum wzięła udział w Międzynarodowej Wystawie i Giełdzie Skał i Minerałów, która odbyła się na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Do Sosnowca tradycyjnie przyjechali Wystawcy, Kolekcjonerzy i Sympatycy gemmologii, mineralogii i paleontologii. Na giełdzie można było zobaczyć kolekcje polskich minerałów, skał, meteorytów i skamieniałości. Wystawcy zaprezentowali także minerały i wyroby biżuteryjne pochodzące z krajowych pracowni jubilerskich oraz wykonanych w różnych częściach świata.
Zwiedzający mogli nie tylko obejrzeć, ale także zakupić prezentowane na giełdzie minerały, skamieniałości i biżuterię. Uczniowie zobaczyli jak bardzo kolorowy i zróżnicowany jest świat minerałów, jaką formę mają pierwotne rudy popularnych metali oraz kamienie szlachetne. Dowiedzieli się, że skamieniałości pozwalają nam poznać historię rozwoju życia na Ziemi, natomiast meteoryty dowiedzieć się jaki jest skład mineralny innych obiektów w naszym Układzie Słonecznym.

                                                                                                Iza Siwek, Iwona Mruk

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 174

O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy
Z Facebook

ZFacebook - Free Version
Osoby online
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości