Reforma oświaty
Turnieje tańca
Kalendarz

Dzisiaj jest: Środa
21 Marca 2018
Początek wiosny
Imieniny obchodzą
Benedykt, Filemon, Lubomira, Mikołaj
Do końca roku zostało 286 dni.
Zodiak: Baran
Translate WWW
Home

Witaj na naszej stronie!

Plakaty z edukacji globalnej na zajęciach artystycznych

prawa człowieka

Gimnazjum Nr 1 w Sosnowcu od kilku lat realizuje kształcenie młodzieży w zakresie edukacji globalnej i humanitarnej. Młodzież uczestniczyła w zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, gdzie miała możliwość zapoznania się ze współzależnościami, prawami człowieka, problemami współczesnego świata, czy ochroną środowiska.
Dbamy o zapoznanie młodzieży z wielokulturowością świata oraz uczymy szacunku i tolerancji wobec wszelkiej odmienności.
Coraz większa grupa nauczycieli naszego gimnazjum włącza się we wszelkie działania i akcje organizowane przez Klub Humanitarny i klasę globalno – humanitarną oraz zwraca baczniejszą uwagę na realizację zagadnień edukacji globalnej na swoich zajęciach edukacyjnych.
Nauczycieli podczas swoich zajęć edukacyjnych wykorzystywali elementy edukacji globalnej, natomiast na zajęciach artystycznych tworzyli komputerowe plakaty związane z prawi człowieka, Maratonem Pisania Listów i edukacją globalną.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

WARSZTATY W TECHNIKUM

ARCHITEKTONICZNO – BUDOWLANYM

budowlanka
30 listopada 2016r. nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnych warsztatach zawodoznawczych. Tym razem odwiedziliśmy Technikum nr 2 w Sosnowcu. Gimnazjaliści zainteresowani zawodem technika budownictwa, technika architektury krajobrazu oraz zawodem architekta wnętrz otrzymali wyczerpujące informacje od nauczycieli zawodu na nurtujące ich pytania . Wspaniałym zakończeniem zajęć było wykonanie dekoracji i ozdób na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

Dzień Praw Dziecka

prawa dziecka
20 listopada w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka – na wniosek rzecznika praw dziecka Marka Michalaka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

W naszym gimnazjum również nie mogło zabraknąć obchodów Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji SAMORZĄD UCZNIOWSKI przygotował wystawę w oparciu o książkę wydaną przez Polski Komitet Narodowy UNICEF według konwencji o Prawach Dziecka. Wystawa dostępna była dla wszystkich uczniów w TEG-u.

Poprzez konkurs ,,Mam Prawo Do..." chcieliśmy przypomnieć naszej społeczności gimnazjalnej, że prawa dzieci wciąż są naruszane (nawet w państwach rozwiniętych), trzeba więc stale przypominać o ich znaczeniu. Uczniowie, którzy przygotowali plakaty konkursowe zostaną nagrodzeni ocenami z WOS-u. Chcieliśmy przypomnieć, że każdemu dziecku przysługują następujące prawa:

PRAWA CYWILNE - prawo do życia i rozwoju,

prawo do tożsamości
prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,
prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15. roku życia.

PRAWA SOCJALNE

prawo do odpowiedniego standardu życia,
prawo do ochrony zdrowia,
prawo do zabezpieczenia socjalnego,
prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

PRAWA KULTURALNE

prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
prawo do korzystania z dóbr kultury,
prawo do informacji,
prawo do znajomości swoich prawa:

prawo stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych.

                                                                                                              Anna Malecka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

dzień życzliwości 1

21 listopada obchodzony jest dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków, pozytywnych myśli i życzeń czyli „Światowy Dzień Życzliwości".

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973roku, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na wydarzenia wojny "Jom Kippur" (konflikt izraelsko-arabski). Chcieli pokazać światu, że walka i zawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. W związku z tym, postanowiliśmy, że w tym dniu uzmysłowimy i przypomnimy ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie.

W Tygodniu Edukacji Globalnej Samorząd Uczniowski przygotował DRZEWO ŻYCZLIWOŚCI, na którym to zastąpiono liście dłońmi, które miały nieść dobre i życzliwe rady. Klasa globalna przygotowała pocztę życzliwości - mogliśmy napisać życzliwe, miłe słowa, pozdrowienia do koleżanek, kolegów, nauczycieli oraz obsługi szkoły. . Listy życzliwości zostały wręczane 21.11.2016 r. i spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

dzień życzliwości 2

Dzień Życzliwości to okazja, aby zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii. Czasem wystarczy uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie, aby sprawić, że dzień stanie się radosny. Zdarza nam się zapomnieć o tak prostej czynności, jaką jest uśmiech, dobre słowo czy uczynek. Jako ludzie potrzebujemy ciepła i miłego gestu od innych osób. Światowy Dzień Życzliwości to też apel do tych, którzy na co dzień są życzliwi i uczynni, aby zarażali tym dobrem innych. Pozytywna energia, którą każdy z nas wypuści w świat, do drugiego człowieka - wróci do nas ze zdwojoną mocą.

                                                                                             Anna Malecka

więcej zdjęć - kliknij tutaj


 

 

Zainspirowani w TEG-u

pacyfka 1111

Nasza szkoła, jak co roku, i tym razem aktywnie włączyła się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej.


Podczas zajęć pozalekcyjnych młodzież zainspirowana stroną facebookową Global Quizizz postanowiła wykonać dwa proponowane zadania. Pierwsze dotyczyło nagrania piosenki pt.: We are the Word". Ćwiczenia odbywały się pod okiem nauczyciela języka angielskiego, który zadbał o stronę merytoryczną. Próby trwały 4 dni i zakończyły się nagraniem utworu. Kolejnym wyzwaniem było utworzenie symbolu Pacyfki. Po wielu próbach podczas, których testowano różne pomysły uczniowie postanowili wykonać w/w symbol z własnych ciał na sali gimnastycznej. Dodatkowo utworzyli również napis Gim 1. Wytwory obu zadań zostały zamieszczone na stronie Global Quizizz.


 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 174

O nas w mediach
Archiwum
Nasi Partnerzy
nasi partnerzy
Z Facebook

ZFacebook - Free Version
Osoby online
Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości